Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinde Güçlü Büyüme Bekleyen Bullard’a Göre İşsizlik %4,8’e Düşecek

St. Louis Fed Başkanı James Bullard salgının etkilerinin azalmaya başlamasıyla birlikte bu yıl ABD ekonomisinin güçlü büyüme göstereceğini öngörüyor.
ABD Ekonomisinde Güçlü Büyüme Bekleyen Bullard’a Göre İşsizlik %4,8’e Düşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 27 bin Covid-19 vakası ve 461 can kaybıyla salgının merkez üssü olmaya devam ediyor. Günlük vaka sayısında nispeten yumuşama olsa da, pandeminin biteceğine dair umut olması için henüz çok erken. ABD Merkez Bankası, salgın nedeniyle etkilenen ekonomiyi desteklemek için politika faiz oranını sıfıra yakın tutmaya devam ediyor.

Geçen hafta Başkan Jerome Powell açıklamasında, 120 milyar dolarlık varlık alımının devam edeceğini söyledi. İstihdamda ve ekonomide tam toparlanma oluncaya kadar da varlık alımlarını azaltmayı planlamadıklarını dile getirdi.

Çarşamba günü açıklanan verilere göre ABD özel sektör istihdamı Ocak ayında artış gösterdi.
ABD Özel Sektör İstihdam
Kaynak: ADP

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, istihdam piyasalarındaki toparlanmanın beklenenden daha güçlü olduğunu söyledi. İşsizliğin ise 2021 sonunda %5,4 – 4,8 arasına inmesini bekliyor. İşsizlik oranı şu an %6,7 seviyesinde.

ABD’nin uyguladığı para ve maliye politikalarının salgının etkilerini azaltma konusunda etkili olduğunu ifade eden Bullard, istihdam kayıplarının geçici izinlerle yoğunlaştığını ve bu çalışanların geri çağırılmasıyla istihdam rakamlarında düzelme olacağını aktardı.

Mutasyona uğramış virüsün toparlanma için risk oluşturduğunu ancak yakın dönem için iyimserliğini koruduğunu söyledi. FED’in tahvil alımlarını azaltma konusuna ilişkin de hala bir krizin ortasında olduklarını ve bunu tartışmak için çok erken olduğunu belirtti.

FED başkanlarından Bullard, ABD gayrisafi yurt içi hasılasının bu yıl güçlü büyüme göstereceğini öngörüyor.
ABD 4Ç20 GSYİH
Kaynak: BEA

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2020 yılının dördüncü çeyreğinde %4 büyüdü. Salgının ekonomide yarattığı tehdidin önümüzdeki aylarda azalacağını düşünen Bullard, 2021 yılının tamamında çok güçlü reel büyüme beklediklerini sözlerine ekledi.

Salgının ilk dalgasının yaşandığı geçen yılın bahar aylarına kıyasla  finansal istikrar durumunun çok daha iyi olduğunu, hisse senedi piyasalarındaki toparlanmanın yatırımcıların şirketlere bakış açısının olumlu göstergesi olduğunu belirtti.

Bu arada piyasalarda GameStop çılgınlığının hafiflemesiyle, dün ABD borsa endeksleri karışık seyirle kapandı. Yatırımcıların odağında ise Başkan Joe Biden’ın ekonomiyi destek paketi yer alıyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 1400 dolarlık doğrudan nakit yardımının bir an önce gönderilmesi için Senato’daki Demokratlar ile anlaşıldığını bildirdi. Söz konusu destek paketinin yasalaşması adına Cumhuriyetçilerin desteğini almak için Biden yönetiminin elinden geleni yapacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu