Yatırım yapmaya başla!

FED Bej Kitap Raporunun Ekim Sayısı Yayınlandı!

FED Bej Kitap raporunun, Ekim sayısı yayınlandı. Raporda, ABD ekonomisinin ılımlı büyümesinin devam ettiği belirtildi. Öne çıkan diğer ayrıntılar ise haberimizin devamında...
FED Bej Kitap Raporunun Ekim Sayısı Yayınlandı!

ABD Merkez Bankası (FED), Ekim 2017 sayılı Bej Kitap raporunu yayınladı. Merkez Bankası’nın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan rapora göre, ülke ekonomisindeki faaliyetler Eylül ayı boyunca ılımlı bir şekilde büyüdü. Ancak buna karşın enflasyondaki zayıflığın devam ettiği bildirildi. Amerikan iş dünyasının nabzını tutan Bej Kitap raporunun Temmuz sayısında da ekonomiye dair hemen hemen aynı analizler yapılmıştı.

Geçtiğimiz ay art arda gelen Harvey ve Irma kasırgalarının doğurduğu olumsuzluklara rağmen, ülke ekonomisi büyümeye devam etti.

Ekim raporunda yer alan bilgilere göre; Richmond, Atlanta ve Dallas bölgelerinde çıkan kasırgalardan dolayı ulaşım, enerji ve tarım sektörleri büyük ölçüde hasar gördü. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ise ekonomi büyümeye ara vermedi. Söz konusu kasırgalardan sonra kapanan iş yerleri nedeniyle, ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında geldi. Hatta Irma kasırgasının FED’in faiz artışını etkilemesi de gündeme gelmişti.

Sanayi ve perakende faaliyetlerinde artış olurken, yaşanan doğal afetler nedeniyle enerji sektörünün ivme kaybettiği belirtildi.

İstihdamın Eylül ayında birçok bölgede sınırlı sayıda arttığı veya sabit kaldığı bildirilen raporda, düşük emtia fiyatlarının çiftçilerin gelirlerini baskıladığı ifade edildi. Birçok bölgede imalat, inşaat, ulaşım ve sağlık sektöründe nitelikli elemanın bulunamamasının işverenler için de büyük sıkıntı olduğu, şirketlerin büyümesini olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

12 şubeden gelen analizler tarafından hazırlanan bu rapor, FED’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

FOMC’nin bu yıl içerisinde 31Ekim – 1 Kasım, 12 -13 Aralık tarihleri arasında olmak üzere iki tane daha toplantısı bulunuyor. Bu toplantılardan merak edilen en önemli konu elbette faiz artışı. Piyasaların bu yıl içerisinde bir kez daha faiz artışı beklentisi %90’a yükselmiş durumda. Bir yandan da FED’in yeni başkanının kim olacağı piyasaların odağında olan önemli konulardan biri. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, yeni başkanın söz konusu beş aday arasından biri olacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum