Paylaşım

FED Başkanlık Yarışı Sürerken Dolar Bir Haftanın Zirvesini Gördü!


 

Piyasalar FED'in başkan adaylarını tartışırken, Trump üzerinde pozitif etki bırakan John Taylor haberi doların önemli para birimleri karşısında güçlenmesini sağladı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yeni başkanının kim olacağı tartışmaları sürerken, dolar bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Özellikle John Taylor’un, Başkan Donald Trump’ın en güçlü adayları arasında yer aldığı haberinden sonra yükselişe geçti. Dolar/TL şu dakikalarda 3,6578 bandından işlem görüyor.

Edinilen bilgiye göre John Taylor, geçen hafta Beyaz Saray’da Donald Trump’la yaptığı görüşmede olumlu izlenim bıraktı.

ABD Doları, Taylor’un Trump üzerinde bıraktığı olumlu etkiden sonra önemli para birimlerinin çoğu karşısında güçlendi. Kaynaklar, Taylor’un faiz artışı konusunda daha istekli olduğunu bildirdi. Tokyo’daki SMBC Trust Bank yöneticilerinden Simon Pianfetti, Taylor’un FED Başkanlığına geçmesi durumunda, ABD faizleri için şahin bir durum olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 10 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Endeks, dünkü %0,3’lük yükselişin ardından, %0,1 oranında daha değer kazandı. Dolar/Yen paritesine baktığımızda ise %0,1 oranında bir gerileme ile 112.05 seviyesine indiğini görmekteyiz.

Eski FED Başkanı Ben Bernanke, Janet Yellen’in istikrarlı ilerleyişi ve finans piyasasına verdiği güven nedeniyle yeniden başkanlığa getirilmesini destekleyeceğini açıkladı.

FED Başkanı Janet Yellen ile ABD Başkanı Donald Trump bu Perşembe bir görüşme gerçekleştirecek.

Trump’ın başkan adaylarıyla süren mülakatları kapsamında, Perşembe günü, şu anki başkan olan Yellen ile yapacağı görüşme de yer alıyor. Bu görüşme kapsamında mevcut adayların değerlendirilmesi yapılacak. Trump, Yellen hakkında geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; “Ondan hoşnutum ve ona saygı duyuyorum, ancak henüz kararımı vermedim” sözlerine yer vermişti.

FED’in geçmişine bakıldığında da aslında yeni başkanların, genellikle kendi dönemlerinden önce göreve getirilmiş FED başkanlarını yeniden atadıklarını görmekteyiz. Ancak Trump, başa geçtiği ilk günden beri sürekli personel ve politikacı değiştirme eğiliminde olduğundan, bu konuda da aynı tutumu sergilemesi kaçınılmaz gibi duruyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın