Paylaşım

FED Başkanları FOMC Toplantısı Öncesi Faizle İlgili Konuştular


 

Bu ay içerisinde gerçekleşecek olan FED toplantısı öncesi Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ve Richmond FED Başkanı Jeffrey Lacker görüşlerini açıkladılar. Ayrıntılar haberimizde;

Bilindiği üzere 26-27 Nisan tarihlerinde ABD Merkez Bankası (FED), yılın üçüncü FOMC toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı öncesi piyasalar gelecek faiz kararına odaklanmış durumdalar. Ancak piyasalardaki faiz kararıyla ilgili beklenti hiç de kuvvetli değil. Bunun nedeni ise FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıya dair tutanakların geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanması oldu. Açıklanan tutanaklarda FED yetkilileri faiz artırımı konusunda güncel verileri takip edeceklerini, ancak küresel risklere bağlı olarak temkinli ilerleyeceklerini belirtmişlerdi.

FED’in Mart ayı toplantısına ilişkin tutanakların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Tutanakların açıklanmasının ardından piyasalar FED yetkililerinin açıklamalarından işaretler bulmaya çalışıyorlar. Bugün Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ve Richmond FED Başkanı Jeffrey Lacker, toplantı öncesi görüşlerini ve yorumlarını kamuoyuna açıkladılar. Açıklamalardan öne çıkan noktalar ise şöyleydi;

“Temkinli ilerlenmeli…”

Harker ve Kaplan, FED toplantısı öncesi yaptıkları değerlendirmelerde Başkan Yellen’in açıklamalarını destekler nitelikle konuştular. Hatırlanacağı üzere Yellen, New York’ta gerçekleştirdiği açıklamada faiz artırımı konusunda temkinli ilerlemenin önemine vurgu yapmıştı. Hacker ve Kaplan’da gerçekleştirdikleri açıklamada; Yellen gibi düşündüklerini belirterek, küresel risk ve endişelere bağlı olarak temkinli ilerlenmesi gerektiğini belirttiler. Açıklamalarının devamında ise başkanlar; enflasyon rakamlarının FED kararları üzerinde bir miktar baskı oluşturmaya devam ettiğini belirterek, hedeflenen verilere temkinli ilerlemeyle ulaşılabileceğini ifade ettiler.

“Dört faiz artırımı kararına bağlı kalınmalı!”

Lacker, FED toplantısı öncesi gerçekleştirdiği açıklamada; FED’in Aralık ayında yeni yıl için öngördüğü 4 faiz artırımına bağlı kalmasının daha uygun olacağı görüşünü savundu. Hatırlanacağı üzere FED Aralık ayında gerçekleştirdiği yılın son toplantısında, yeni yıl için öngörülen faiz sayısını 4 olarak belirtmişti. Ancak Mart ayında gerçekleşen toplantıda bu sayı 2’ye indirilmişti. Lacker ise Aralık ayındaki görüşe bağlı kalınmasından yana olduğunu ifade etti.

Açıklamalarının devamında Lacker, FOMC’nin daha az sakin; ama kademli faiz artırımı kararını uygulaması gerektiğini belirterek, ABD enflasyonunun yükseldiğine dair işaretlerin faiz artımı için iyi bir sebep olduğunu dile getirdi. İstihdam ve enflasyon görünümünün faiz artırımı olasılığını güçlendirdiğini belirten Lacker, faiz artırımını uzun süre ertelemenin ileride hızlı faiz artırımı riskini doğurabileceğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Lacker, enflasyon oranın yıl sonunda yüzde 2’ye yakın olacağını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın