Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanlarının Ekonomiye Dair Beklentileri Petrol ve Hisse Senetlerini Baskıladı

Bölgesel FED başkanlarının ekonomiye dair risklerin fazla olduğunu belirten sözleri Perşembe günü petrol fiyatlarını düşürürken, borsalara satış getirdi.
FED Başkanlarının Ekonomiye Dair Beklentileri Petrol ve Hisse Senetlerini Baskıladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell ile diğer bazı FOMC üyelerinin konuşmasını takip ediyordu. FED Başkanı Powell, Senato’da yaptığı konuşmada yaptıkları girişimlerin Wall Street’teki ağrıyı hafifletmek için olmadığını söyledi.

Maaş Çeki Programının daha küçük kredilere ihtiyaç duyan şirketler için uygun olduğunu söyleyen Powell, FED’in ekonominin iyileşmesi için daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu bir kez daha vurguladı.

FED Başkan Yardımcısı Randal Quarles, pandeminin yarattığı etkilerin gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde daha belirgin şekilde hissedildiğini söyledi.

FED Başkan Yardımcısı Randal QuarlesHükümetlerin ve ekonomi otoritelerinin işletmelere sağladığı desteklerin toparlanmaya katkıda bulunduğunu belirtti. Firmalara yapılan finansman yardımlarının fabrikaların açılması ve endüstriyel üretimin yeniden canlanmasına destek olduğunu sözlerine ekledi.

ABD ekonomisi ve diğer gelişmiş ülkelerde güçlü ekonomik büyüme için beklentiler artsa da risklerin halen mevcut olduğunu dile getirdi. Son haftalarda artan virüs vakalarına ve ikinci dalgaya dikkat çeken Quarles, bu durumun kısıtlamaların yeniden getirilmesine sebep olabileceğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanında hanehalkı ve işletmelerin ekonomik anlamda risk altında olduğunu ifade eden Quarles, gelirlerin ve istihdamın bir süre daha salgın öncesi dönemin altında kalacağını aktardı. Çok sayıda işletmenin para ve maliye politikalarındaki desteklere rağmen kapanabileceğini ifade etti.

Mart ve Nisan aylarında meydana gelen tarihsel çöküşün düzelmesinin zaman alacağını aktaran FED Başkan Yardımcısı, yine de beklenenden daha hızlı bir toparlanma sağlandığını sözlerine ekledi.

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ekonominin derin bir çukur içinde olduğunu söylerken, Boston Başkanı Eric Rosengren, yeni bir desteğin yakın zamanda görünmediğini kaydetti. Dün konuşma yapan FED yetkililerden bir diğeri Charles Evans oldu. Evans da toparlanma için mali desteğin şart olduğunu belirtti.

FED yetkililerinin ekonomiye dair kaygı verici açıklamalarının ardından petrol fiyatları geriledi.
Petrol Fiyatları Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yaşanan sağlık krizi petrol talebinde tarihin en büyük düşüşlerine yol açtı. Haziran itibarıyla ekonomiler açılıp, hayat normale dönmeye başladığından, fiyatlar da nispeten artış göstermişti. Ancak son haftalarda ciddi şekilde artan virüs vakaları ve ekonomi otoritelerinin önümüzdeki sürecin belirsiz olduğunu söylemesi tablonun yeniden bozulmasına yol açtı.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) şu dakikalarda %0,90 ekside 39,58 dolardan işlem görüyor. Ham petrolün varil fiyatı Çarşamba günü 39 dolar üzerinden kapandı. Zaten coronavirüs vakalarındaki artış son günlerde talep endişesiyle petrol fiyatlarını baskılıyordu.

Dün FED yetkililerinin çok da iyimser olmayan açıklamaları bu olumsuz tabloyu etkileyen önemli bir unsur oldu. Ham petrolün varil fiyatı aylık bazda %6,73 oranında negatif bölgede bulunuyor. Kasım vadeli Brent petrol ise dün %0,1 ile sınırlı artış yaptıktan sonra %1’den fazla kayba yöneldi. Şu dakikalarda %0,65 ekside 41,50 dolardan işlem görüyor.

ING Bank emtia strateji müdürü Warren Patterson, FED uyarılarının ABD varlıklarına baskı oluşturmakla birlikte petrol fiyatlarını da düşürdüğünü söyledi. Covid-19 salgınının ve ekonomik belirsizliklerin önümüzdeki iki hafta boyunca petrolün yükselmesine izin vermeyeceğini sözlerine ekledi.

FED açıklamaları borsa tarafında da baskı yaratırken, küresel hisse senetlerinde geri çekilmeler oldu.

Küresel Hisseler GerilediS&P 500 Endeksi (SPX) gün içinde 3.232,57 – 3.323,35 arasında hareket ettikten sonra kapanışı %2,37 kayıpla 3.236,92 puandan yaptı. New York Borsası’nın gösterge endekslerinden olan Nasdaq (IXIC) günü %3,02 düşüşle 10.632,99 puandan, Dow Jones (DJI) ise %1,92 düşüşle 26.763,13 puandan tamamladı.

Kuzey Kore, Seul, Hong Kong ve Japonya borsalarında da geri çekilmeler oldu. Asya borsalarında genel olarak hisse senetleri satış ağırlıklı seyrederken, özellikle Kuzey ve Güney Kore arasında meydana gelen jeopolitik gerilim bu bölgedeki kayıpların daha belirgin olmasına sebep oldu.

Japonya’nın Topix Endeksi (TOPX) %1,08 düşüşle 1.626,44 puandan, Güney Kore Kospi Endeksi (KS11) %2,59 düşüşle 2.272,70 puandan ve Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi (SSEC) %1,72 düşüşle 3.223,18 puandan kapandı.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi (HSI) %1,93 ekside 23.292,00 puandan işlem görüyor. Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi (AXJO) ise %0,81 değer kaybıyla 5.875,90 puandan işlemleri sonlandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%