Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Powell’ın Agresif Parasal Eylemleri Uyarı Aldı!

ABD Senato Başkanı Sherrod Brown, FED'in enflasyonu düşürmeye çalışırken tam istihdamı da koruması gerektiğine dikkat çekti. İşte detaylar;
FED Başkanı Powell’ın Agresif Parasal Eylemleri Uyarı Aldı!
HABER GİRİŞ

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell’a bir mektup gönderdi. FED’in tam istihdamı sürdürmekten sorumlu olduğunu belirten Brown, enflasyonla mücadelenin de bankanın görevi olduğunu hatırlattı.

Brown mektubunda FED’in ABD ekonomisinde maksimum istihdamı, istikrarlı fiyatları ve ılımlı uzun vadeli faiz oranlarını teşvik etmek gibi ikili bir görev üstlendiğini anımsattı.

FED’in 1-2 Kasım’da gerçekleştireceği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi kaleme alınan mektupta, bir sonraki alınacak olan kararın ikili hedefe bağlı kalması gerektiği savunuldu.

ABD Ekonomisin Güç Veren İşçiler Korunmalı

Enflasyonu düşürmek için çalışan bankanın aynı zamanda tam istihdamı da koruması gerektiğini belirterek, ABD ekonomisine güç veren işçilerin korunması gerektiğinin altını çizdi. Kongrenin bu görevi, 1978 Tam İstihdam ve Dengeli Büyüme Yasası ile Humphrey Hawkins Yasası’nda kodladığını bildirdi.

Söz konusu olan yasanın, “İş fırsatlarının artırılması ve tam istihdamın cinsiyet, yaş, ırk, renk, din, ulusal köken, engel veya diğer uygunsuz faktörlere dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlayacağını” içerdiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

İşçilerin geçim kaynaklarının riske atılmadan enflasyonun temel nedenlerini ele alınması gerektiğini ileten Brown, şu anda iş açıklarının azaldığına ve işsizlik başvurularının arttığına işaret etti.

“Federal Rezerv’de Bir Hata Göze Çarpıyor!”

Brown, JP Morgan Asset Management Baş Küresel Stratejisti David Kelly’nin söylediği, “Federal Rezerv hatalarının uzun tarihinde, genel bir hata göze çarpıyor. Çok uzun süre bekleyip sonra çok fazla şey yapma eğilimindedirler.” cümleleri hatırlattı.

Kelly’nin cümlelerini anımsatan Brown, Fed’in eylemlerinin ana itici güce hitap etmediğinde enflasyonu düşürmek için agresif parasal eylemlerin sonuçları altında ezilebileceğinin altını çizdi.

Enflasyonun baskısını hisseden Amerikalıların, bu şekilde iş kayıplarının daha da kötüleşeceğini paylaştı. Bunu karşılayamayan milyonlarca kişinin geçim kaynaklarını riske atılamayacağını ekledi.

Maksimum istihdamı teşvik etme sorumluluğunun unutmaması gerektiğine dikkat çeken Brown, bir sonraki FOMC toplantısında alınacak olan kararların ikili göreve bağlılığı yansıtmasını rica etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.