Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Powell’dan Faiz İndirimlerine Dair Kritik Mesaj!

Washington'da katıldığı bir forumda konuşan Powell, son verilerin yakın gelecekte faiz oranlarınının düşürülmesi için gerekli güvenceyi vermediğini söyledi. Detaylar;
FED Başkanı Powell’dan Faiz İndirimlerine Dair Kritik Mesaj!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Washington DC’de düzenlenen Washington Forumu’nda ABD ve Kanada ekonomisi üzerine konuşma gerçekleştiren ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, enflasyon ve faiz indirimlerine ilişkin dikkat çekici mesajlar verdi.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Mackle’ın moderatörlüğünde ilerleyen ABD-Kanada ekonomik ilişkileri odaklı forumda özellikle ABD ekonomisinden bahseden Powell, enflasyon düşmeye devam ederken, mevcut politika durumunun bozulmadan kalması gerekliliğine dikkat çekti.

Son verilerin, bu yıl enflasyon konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmediğini gösterdiğini söyleyen isim, enflasyon konusunda güvene ulaşmanın beklenenden daha uzun sürecek gibi göründüğünü vurguladı.

“Faiz İndirimlerine Yakın Sürede Başlamamız Zor”

Ülke ekonomisinin güçlü duruşuna karşın enflasyonun henüz istenilen hedefe ulaşmadığını ve piyasaların merakla beklediği faiz indirimlerinin yakın vadede gerçekleşme ihtimalinin az olduğunun altını çizdi.

Konuya dair açıklamasında, “Son üç ayda gelen enflasyon verileri faizleri ne zaman indirip indirmeyeceğimiz konusunda yeni bir belirsizlik yarattı.” mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Son verilerin FED ekibine daha fazla güven aşılamadığı ve bu güvene ulaşmanın biraz daha vakit alacağı mesajını veren Powell şu ifadeleri kullandı:

“Son veriler sağlam bir büyüme ve iş gücü piyasasında devam eden gücü gösteriyor, ancak aynı zamanda yüzde 2’lik ana enflasyon hedefimize geri dönme konusunda bu yıl şimdiye kadar daha fazla ilerleme kaydedilmediğini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Kısıtlayıcı politikanın işe yaraması için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu ve yüksek enflasyonun devam etmesi halinde FED olarak mevcut faiz oranını gerektiği kadar koruyabileceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın