Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell, Kripto, DeFi ve CBDC Hakkında Konuştu

FED Başkanı Jerome Powell, BIS İnovasyon Zirvesi'nde kripto para ekosistemine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde…
FED Başkanı Powell, Kripto, DeFi ve CBDC Hakkında Konuştu
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, son zamanlarda küresel piyasalarda olduğu kadar, kripto para topluluğu tarafından da yakından takip ediliyor. Powell BIS İnovasyon Zirvesi etkinliğine katıldı ve kripto paralar, merkeziyetsiz finans ve CBDC’lere dair açıklamalarda bulundu.

Powell açıklamasında, dazı dijital ürünlerin piyasada gerilim oluştuğu zamanlarda nasıl davranacaklarını tahmin edemediklerini söyledi. Mevcut regülasyonların kripto paralar düşünülerek oluşturulmadığını belirten Powell, dijital paraları dikkate alan yeni kurallar, yasalar ve çerçevelerin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

CBDC ve DeFi Değerlendirmesi

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda henüz herhangi bir karar vermediklerinin altını çizen FED Başkanı, fayda ve maliyetlerini değerlendirdiklerini söyledi.

CDBC’lerin erişilebilir bir ödeme aracı olarak hizmet etmesi gerektiğini belirten Powell, “kimlik doğrulanabilir olmalı ve gizliliği sağlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

FED, Ocak ayında CBDC çıkarmanın potansiyel faydaları ve riskleri hakkında bir inceleme başlattı. Fed yetkilileri konuyla ilgili bölünmüş durumda ve bu da yakında dijital bir dolar yaratıp yaratmama konusunda karar vermelerini pek olası kılmıyor.

Powell konuşmasında, finans sektöründeki dijital inovasyonun kalıcı olduğunu ve daha yolun başı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve dağıtık defter teknolojisinin, ödemeleri iyileştirme gücüne sahip olduğunu söyleyen Powell, kripto paraların sahip olduğu risklere dikkat çekti. Powell kripto paraların yasa dışı işler için kullanıldığını ve bunun engellemeleri gerektiğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%