Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Yellen Mart Toplantısı Sonrası Önemli Açıklamalar Yaptı

FED Başkanı Yellen Mart Toplantısı Sonrası Önemli Açıklamalar Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı dün akşam saatlerinde sonuçlandı. Yılın ikinci FED toplantısında da faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuldu. Ayrıca Aralık ayında belirlenen yeni yılda öngörülen faiz sayısı da 4’ten 2’ye indirildi. Dün TSİ 20.00’da açıklanan FED kararlarının ardından bugün FED Başkanı Janet Yellen mikrofonların karşısına geçti ve bir basın toplantısı düzenledi. Alınan kararların gerekçeleri ve önümüzdeki döneme dair ipuçları veren Yellen’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Ekonomi kademeli faiz artışıyla birlikte büyümeye devam edecektir…”

Başkan Yellen, bugün düzenlediği basın toplantısının ilk bölümünde faiz açıklamalarında bulundu. FED’in Mart ayı toplantısında da faizleri sabit tutma kararında hem fikir olduğunu dile getiren Yellen, ancak her toplantının faiz artışı için canlı bir ihtimal olduğunu söyledi. Bu doğrultuda Nisan toplantısının da canlı bir ihtimal olduğunu belirten Yellen, böylelikle Nisan ayında bir faiz artımı gelebileceğinin işaretini vermiş oldu.

Açıklamalarının devamında ise Yellen, ekonomik büyümenin büyük bir hızla devam ettiğini belirterek; iş gücü piyasasında da gözle görülür bir iyileşmenin yaşandığını söyledi. FED’in politikasının önümüzdeki dönemlerde ekonomik görünüme göre şekil değiştirebileceğini dile getiren Yellen, ekonominin kademeli faiz artışıyla birlikte büyümeye devam edeceğinin altını çizdi.

“İstihdam piyasası ve enflasyon verileri sonrası Nisan ayı canlı bir olasılık!”

Basın toplantısının ikinci bölümünde ise Yellen, enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yellen, FED’in enflasyonda kademeli bir atış olmasını beklediğini belirterek yeniden yüzde 2 olan hedefe ulaşmak istediklerini söyledi. Geçici etkilerin azalmasıyla işgücü piyasasındaki düzelmenin devam edeceğini dile getiren Yellen, bu süreçte enflasyonun yukarı tırmanmasını beklediklerini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Yellen, FED’in önümüzdeki Nisan ayında gerçekleşecek olan yılın üçüncü toplantısıyla ilgili çarpıcı bir ifade kullandı. İstihdam piyasası ve enflasyona dair ek verilerin o tarihe kadar ellerine ulaşacağını belirten Yellen, bu neticeler sonrası Nisan ayındaki toplantının canlı bir olasılık olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar