Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Barr’dan Bankaların Sermaye Gereksinimlerini Artırma Önerileri

ABD Merkez Bankası'nın üst düzey düzenleyici yetkilisi, ülkenin en büyük bankalarının sermaye gereksinimlerini artırmak için kapsamlı bir plan ortaya koydu. Detaylar haberde;
FED/Barr’dan Bankaların Sermaye Gereksinimlerini Artırma Önerileri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) üst düzey düzenleyici yetkilisi Michael Barr, son banka iflaslarının ardından ülkenin en büyük bankalarının sermaye gereksinimlerini artırmak için kapsamlı bir plan ortaya koydu. Öneriler, bankacılık sektöründe bazı tartışmaları beraberinde getirdi.

Barr, bankaları risklere karşı koruyacak bir tampon olması hedefiyle sermaye gerekliliklerini artıracak önerilerini açıkladı.

Barr, Bankacılık Sektörü için Yeni Önerileri Anlattı

Washington DC’deki Bipartisan Policy Center’da açıklamalarda bulunan isim, büyük bankaların sermayelerine dair incelemesinin detaylarının yanı sıra sermaye standartlarını güncellemek için uygun olacağını düşündüğü adımlardan bahsetti.

Barr, “Geçtiğimiz birkaç aydaki olaylar, tevazu ve şüphecilik ile bankaları hem tanıdık hem de beklenmedik risklere karşı dirençli kılan bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı güçlendirdi” ifadesini kullandı.

Bankaların kendi tahminlerine güvenmek yerine kredi, operasyonel ve ticari riskleri tahmin etmek amaçlı standart bir yaklaşım kullanmaya başlamalarını istediğini söyleyen Barr, FED’in yıllık stres testlerinin, bankaların karşılaşabileceği tehlikeleri daha iyi yakalamak için yeniden düzenlenmesi gerektiğine de değindi.

GCM Yatırım Banner

Gelişmiş Sermaye Kurallarından Bahsetti

Barr, gelişmiş sermaye kurallarının, 100 milyar dolar ya da daha fazla varlığa sahip bankalara uygulanmasını tavsiye edeceğini belirtti.

Söz konusu plan kapsamında, en büyük bankaların ek yüzde 2 puan veya her 100 dolarlık risk ağırlıklı varlık için ek 2 dolar sermaye tutmaları gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Önerilerinin, finansal sistemi güçlendireceğini ve öngörülemeyen risklere hazırlayacağını söyleyen Barr, büyük bankalar için sermaye standartlarının güçlendirilmesi sürecinin müzakereci olacağına işaret etti.

Ayrıca ilgili değişikliklerin uygulanmasının en az birkaç yıl süre alabileceğini ifade etti.

Bankacılık sektörü ise çabayı yanlış yönlendirilmiş ve ekonomik olarak zararlı olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.