Yatırım yapmaya başla!

FED/Barkin Yapılan Faiz İndirimlerini Resesyon veya Genişleme Süreci Olarak Değerlendirmiyor

FED Başkan Yardımcısı Clarida ve Richmond FED Başkanı Barkin bankanın faiz indirimleri ve enflasyon stratejisine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
FED/Barkin Yapılan Faiz İndirimlerini Resesyon veya Genişleme Süreci Olarak Değerlendirmiyor

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, bankanın son yaptığı hamlelere ilişkin açıklamalar yaptı. ABD ekonomisi için endişe etmediğini ve görünümün oldukça iyi olduğunu söyleyen Barkin, Temmuz ve Eylül aylarında yapılan çeyrek baz puanlık faiz indirimlerini risklere karşı önlem amacı taşıyan sigorta gibi gördüğünü bildirdi.

Konuşmasında ABD ekonomisini ele alan Barkin, 2019 yılı içinde yapılan toplamda 50 baz puanlık faiz indiriminin ülke için resesyon sinyalleri vermediği gibi uzun bir genişleme süreci anlamı taşımadığını söyledi. Ülkedeki ekonomik verilerin iyi durumda olduğunu yineledi.

ABD’deki güçlü ekonomik büyümeye işaret eden Barkin, geçen yıla göre %2.7 artış olduğunu belirtti. Güçlü iş gücü piyasasına değinirken, ülkede işsizlik oranlarının son 50 yılın en düşüğünde olduğunu hatırlattı.

ABD Güçlü Ekonomik BüyümeÜlke ekonomisinin iyi durumuna rağmen yine de bazı tehditlerle karşı karşıya olunduğu konusunda uyaran Barkin, ticaret savaşından kaynaklanan ve siyasi sebeplerden doğan belirsizliklere işaret etti. Bu durumun iş dünyası güveni için oldukça önemli olduğundan söz etti.

ABD’deki işletmelerin Brexit, Çin ile yapılan ticaret görüşmeleri, Orta Doğu’daki artan gerilim ve siyasi gelişmeler gibi etkenlerden negatif etkilendiğini belirtti.

FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida’dan gelen açıklama ise bankanın enflasyon stratejisinde değişiklik yapmaya yönelikti.

FED Başkan Yardımcısı Richard ClaridaPerşembe günü San Francisco FED’in düzenlediği bir etkinliğe katılan ve burada konuşma yapan Clarida, FED’in mevcut enflasyon stratejisinde muhtemel bir değişiklik yapılmasını ciddi anlamda değerlendirdiğini söyledi. Mevcut kurallar üzerinde düzenleme yapmayı planlan Clarida, daha açık bir ifadeyle ABD Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamaya ilişkin izlediği strateji üzerinde değişiklik olasılığını inceliyor.

Clarida, FED’in belirlediği %2 enflasyon hedefinden geçmişte meydana gelen sapmaları “geçmişte kalmış gelişmeler” olarak nitelendirmek yerine bunları düzenleme konusunda harekete geçmek istediğini bildirdi.

Clarida’ya göre söz konusu bu düzenleme, ekonominin daha iyi ortalama performans elde etmesini sağlayacak. Bu noktada FED’in aklını karıştıran en büyük sorunlardan birinin olası düzenleme stratejilerinin fayda sağlayıp sağlamayacağı konusundaki belirsizlik olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum