Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Bankacılık Sektörüne Odaklandı! Gündem Yapay Zeka Riskleri

FED Yetkilisi Waller, Florida’da yaptığı konuşmada bankacılık sektöründe kullanılan yapay zekanın riskler taşıdığını paylaştı.
FED Bankacılık Sektörüne Odaklandı! Gündem Yapay Zeka Riskleri
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Florida’da “Kripto Para Birimi ve Küresel Finansın Geleceği” isimli etkinlikte banka süreçlerine yönelik uyarılarda bulundu. FED, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının ardından bankacılık sektörünü yakın takibe aldı.

Waller, yapay zekanın banka süreçlerine yeni verimlilikler getirebilmesine rağmen yeni riskler içerdiğini söyledi. Finans kuruluşlarının müşteri hizmetleri uygulamalarıyla dolandırıcılık izleme ve sigortalama faaliyetleri için eskiye göre daha fazla yapay zeka kullandığının altını çizdi.

FED’in yapay zeka riskleri yönetme konusunda denetlediği bankalarla düzenli görüşmeler yaptığını paylaşan Waller, sonuçları önceden programlanmış girdilere bağlı olan akıllı sözleşmelerin banka işlemleri anlaşmalarını modernize etmede umut vadettiğini dile getirdi. Fakat akıllı sözleşmelerin siber güvenlik açıkları ve hatalar gibi riskler barındırdığını söyledi.

FED ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri sıklıkla bankacılık sektörünü izlediklerini ve her şeyin kontrol altında olduğunu vurguluyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın