Yatırım yapmaya başla!

FED’in Aralık’ta Faiz Artırımı Beklentisi Yükseldi

FED’in Aralık’ta Faiz Artırımı Beklentisi Yükseldi

FED‘in 15-16 Aralık tarihleri arasında yapacağı toplantıda faiz artırımına gitme olasılığı, vadeli kontrat verilerine göre %74’e yükseldi. New York’taki Pimco’nun küresel stratejik danışmanı Richard Clarida; “Piyasalarda ve Pimco’da temel görüş sonunda, FED’in faiz artırımı sürecine başlayacağı konusunda birbirine çok yüksek bir olasılık rakamında yaklaştı,” şeklinde görüş bildirdi.

Dün ABD’de iki yıl vadeli tahvillerin ihalesinde faizlerin beş yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından, bugün 35 miyar dolarlık beş yıl vadeli tahvil ihalesi yapılacak. ABD’nin 10 yıl vadeli tahvil faizi ise bugün fazla değişmedi ve %2.25’te seyretti.

Piyasalarda faiz artırımı kararı beklenirken, bazı ekonomistler Aralık ayında faiz artırımına gitme kararını hata olarak nitelendiriyor. BNP Parisbas Kuzey Amerika’dan sorumlu baş ekonomisti Paul Mortimer-Lee ise FED’in çok daha önce faiz artırması gerektiğini düşünüyor.

Paul Mortimer-Lee yayımladığı bilgilendirme notunda şu detaylara yer verdi; “Ok yaydan çıkmış ve bir sonraki resesyona doğru yol almış olabilir. Resesyona yönelik endişemiz FED’in ne yapacağından dolayı değil; zira muhtemelen Aralık ayından başlayarak yavaş bir artırım çevrimine girecekler,” dedi. Mortimer-Lee ek olarak FED’in işsizlik oranını Ekim ayında istenen seviye olan %5’e kadar indirdiğini ve yumuşak inişi sağlamak için çok fazla geciktiğini ifade etti.

FED Başkanı Janet Yellen ise tasarruf yapanların yararına olacak şekilde, faiz artırımını yavaş ve kademeli bir şekilde yapacaklarını duyurdu. Yellen, eğer FED yedi yıldır sıfır faiz politikasını sürdürmeseydi, tasarruf sahibi insanların çoğunun işlerini kaybedeceğini ya da emekliliklerini isteyeceklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum