Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Aralık ve Ocak Mesajlarındaki Zıtlık ile Yükselen ABD Hazine Kıymet Verimleri

Yılın son ve ilk FED mesajlarındaki çelişki arasında kalan yatırımcı, riskli varlıklardan çıkışlarını görece riski az varlıkların ihalelerine katılımları ile değiştirirken, ABD kıymetlerindeki hareketlerin değerlendirilmesi.
FED’in Aralık ve Ocak Mesajlarındaki Zıtlık ile Yükselen ABD Hazine Kıymet Verimleri
Yorum

ABD 10 yıllık tahvil verimi Salı günü %0.44 prim ile %2.736 seviyesinde gözleniyor. 2 yıllık kıymet veriminin de 10 yıllıklara paralel hareket etmesi ile %0.58’lik primlenme görülürken %2.547 verim alınmakta.

Tahvil fiyatları düşerken verim yükseliyor ve yatırımcılar 3, 10 ve 30 yıllık menkul kıymetlerin taze arzını alma ihtimaliyle karşı karşıya kaldıkça yükseliş sürüyor. Hükümet, tahvillerinin çoğunu 2018 yılı boyunca kademeli olarak artırdıktan sonra bu yıl sabit tutuma taraftarı. Bu haftaki teklif dizisi, bir önceki yılın aynı dönemi gerçekleşen ihaleye kıyasla 66 milyar $’dan 84 milyar $’a yükseldi.

Tahvil İhracına Talep Artışı Riskli Varlıklardan Çıkışa Kaynak Oldu

Tahvil İhracına Talep Riskli Varlıklardan Çıkışları GösterdiBirleşmiş Milletler Federal Kredi Birliği’nden Christopher Sullivan, bazı yatırımcıların ve tahvil satıcılarının mal varlıklarını düşürdüğünü ve bu haftaki tahvil ihalelerine girmek için nakit para kazandığını belirtti. Yetkili, risk varlıklarında daha iyi bir tonun göz önüne alındığında, devlet tahvillerine kıyasla ihaleler yaklaşımıyla verimlerin artmaya devam edebileceğini söyledi.

Yatırımcılar aynı zamanda işverenlerin işçi artırmaya devam ettiği ve para politikası yapıcıların faiz oranlarını sabit tutacak içerikte göründüğü bir ekonomiyi de değerlendiriyorlar. Çalışma Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, ekonominin Ocak ayında 304 bin kişi istihdam artışına neden olduğunu ve ücretlerin bir önceki yıla göre %3.2 oranında arttığını söyledi.

FED yetkilileri geçen hafta yaptığı açıklamada, faiz oranı politikasını belirleme konusunda “hasta” bir yaklaşım benimseyeceklerini söylemişlerdi. Bu ton, 2018 yılı Aralık ifadelerine bakıldığında 2019 yılı için iki oranlı bir şekilde artış olarak okunurken, yetkililerin politikaları sıkılaştırmaya devam etmeye hazır oldukları sinyali ile Aralık ifadelerine tezatlık oluşturdu.

FED’in 2018 Son ve 2019 İlk Mesajı Tezatlık İçeriyor

Aralık Sinyali ve Ocak Mesajı Tezatlık İçerdiAralık ayındaki toplantının ardından, yatırımcılar hisse senetlerinin ve şirket tahvillerinin satışlarını artırırken, FED’in potansiyel bir durgunlukla mücadele etmek için 2019 sonuna kadar faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacağı güvenli devlet tahvili ve federal fon alımlarını artırdı. Finansal piyasalardaki oynaklık, FED’in yaklaşımını yeniden düşünmeye istekli olmasına katkıda bulunduğu yönünde algılanmaya müsait.

Enflasyon beklentileri, FED’in görünümdeki değişiminin ardından yükselmişti. Enflasyon, devlet borcunun değeri için bir tehdit olarak görülmekte çünkü sabit faizinin ve anapara ödemelerinin değerini aşındıran bir pozisyonda yer almakta. Gelişmeye ek olarak Schwab Finansal Araştırma Merkezi’nden Kathy Jones, FED tarafından sağlanan bir eğilim, enflasyon beklentilerinin yükseleceği anlamına geliyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu