Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Aralık 2016’da 25 Baz Puan Faiz Artırımı Gerçekleştirecek mi?

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, FED toplantısı öncesi beklentilerini bugün kamuoyuna açıkladı. İşte ayrıntılar...
FED Aralık 2016’da 25 Baz Puan Faiz Artırımı Gerçekleştirecek mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

2016 yılın son çeyreği içerisinde küresel piyasaların en çok merak ettiği konuların başında kuşkusuz, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusu yer alıyor. Bilindiği üzere FED, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında, faizleri yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit bırakma kararı almıştı. En son ise FED, geçen yılın Aralık ayında faiz artırımına gitmişti. 2008 krizinin ardından ABD ekonomisinin çalkantılı bir sürece girmesiyle birlikte faizler, rekor düşük seviyelere kadar gerilemişti. Bu nedenle, FED’in faiz artırımına gitmesi yönünde ABD’de ve küresel piyasalarda sert bir baskı bulunuyor.

FED’in Aralık toplantısına sayılı günler kala, piyasalarda heyecan giderek artıyor. Özellikle ABD’de enflasyonun istenen seviyeye yaklaşması ve açıklanan güncel verilerin ekonomistlerin beklentilerinden iyi gelmesi, FED’in para politikasını pozitif yönde etkileyebilir. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son toplantısıyla ilgili olarak öngörülerini, bugün kamuoyuyla paylaştı. Harker’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Aralık toplantısından faiz artırımı bekliyorum”

Harker yaptığı açıklamada; Eylül ve Kasım toplantısından beri faiz artırımını destekler yönde söylemlerde bulunduğunu belirterek, ABD ekonomisinin buna hazır olduğunu söyledi. Normalleşme yolunda devam edilmesi gerektiğini belirten Harker, enflasyon eğrisinin gerisinde kalınmaması gerektiğini dile getirdi. Oy kullanma hakkına sahip olduğunun altını çizen Harker, yılın son toplantısından 25 baz puanlık faiz artırımı beklediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar