Paylaşım

FED Altını Zirveye Taşıdı


 

FED’in Eylül ayında yapması beklenen faiz artırımının erteleneceğine dair sinyallerin alınması ile altın 6 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. İşte ayrıntılar…

Uzman analistler, FED’in faiz artırımını Eylül ayında yapmasını bekliyordu. Ancak enflasyonun düşük seviyede seyretmesi, faiz artırımının erteleneceğine dair ihtimallerin güçlenmesine neden oldu. Bu beklentiler ise metale yönelik güvenli liman alımlarının güçlenmesini sağlayarak, altını zirveye taşıdı.

Spot altın %1.4 yükseldi ve ons başına 1,168.39 dolardan işlem gördü. Altın bu hafta toplamda %3.9’luk bir yükselişle, Ocak ayından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Bu hafta yapılan Temmuz ayı toplantısı sonrasında, faiz artırımının Eylül ayı yerine Aralık ayında yapılabileceği yönünde beklentiler oluştu.

Singapur Societe Generale SA Asya emtia araştırma müdürü Mark Keenan; “Altındaki mevcut güçlü seyir; devalüasyon kararı dahil Çin’den gelen son verilerin zayıf çıkması, ekonomik sıkıntılara ilişkin endişelerin artması ve FED’in Eylül ayında faiz artırımına gideceği beklentilerinin azalmasından oluşan bir kombinasyondan dolayı gerçekleşti. Bu güçlü seyir iyi bir satış fırsatı yaratıyor,” değerlendirmesini yaptı.

Şanghay Altın Borsası’nda %99.99 saflıktaki altının gram fiyatı %3 yükseldi ve 241.82 yuana geldi. Singapur’da Australia&New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, altının FED beklentilerinden ve TÜFE verilerinden destek aldığını ifade etti.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında %0.4 yükseldi ve ons başına 1,158.20 dolara çıktı. Diğer değerli metallerden spot gümüş, ons başına 15.4770 dolara, platin 1,031.40 dolara, palladyum ise 623.08 dolara kadar geriledi.

Oversea-Chinese Banking Corp. (OCBC) FED’in bu yıl içerisinde mutlaka faiz artırımına gideceğini, bunun da altına zarar vereceğini belirtti. OCBC ekonomistlerinden Barnabas Gan, FED’in Eylül veya Aralık ayında yapacağı faiz artırımını piyasaların yakından takip edeceğini, altının yılsonunda ons başına 1,050 dolar seviyesine kadar ineceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın