Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bullard’ın İsteğine Paralel Olarak Fed’den 25 Bp Faiz İndirimi Beklentileri Arttı

Temmuz ayı sonunda faiz indirimine gitmesi beklenen ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) şimdiki beklenti 25 baz puan seviyesinde.
Bullard’ın İsteğine Paralel Olarak Fed’den 25 Bp Faiz İndirimi Beklentileri Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

FOMC toplantısına sayılı günler kala pek çok Fed yetkilisi ve ekonomistten farklı görüşler gelirken, beklentiler de buna göre şekilleniyor. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ekonomiyi yeterince güçlü gördüğünü belirterek, bu indirimi gerekli görmediğini belirtmişti.

Rosengren’in bu görüşü, bazı ekonomistlerin faiz indiriminin görüş ayrılıklarını artırabileceği yönündeki fikirlerini destekliyordu. Rosengren’e göre ekonomi direndiği sürece banka da indirim için sabırlı olabilirdi. Görüşlerin arttığı bu ortamda bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Yakın zamanda iki Fed yetkilisi bankadan 50 baz puanlık indirimi güçlü bir ihtimal olarak değerlendirirken, piyasanın beklentisi bugün değişti ve  25 baz puanlık indirim daha olası bulunuyor.

25 Baz Puanlık İndirim Daha Olası Bulunuyor10 yıldan uzun süredir ilk kez faiz indirimine gidecek olan bankada çok geniş kapsamlı bir hareketten kaçınılacağı Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer yetkililerin sıcak baktığı fikir olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda Temmuz sonundaki kritik toplantıdan beklenti politika faizinin 25 baz puan indirilmesi.

Politika yapıcılar, yavaş küresel büyüme ve her geçen gün tansiyonun yükseldiği ticaret gerilimleri ile karşı karşıya kalmış durumda. Bu sebeple yüksek ihtimalle ABD büyümesini sürekli kılmak amacıyla, gelecekte faiz indirimlerinin devam etmesi için açık kapı bırakacaklar.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Cuma günü yaptığı açıklamada 25 baz puanlık bir indirim istediğini açıkça ifade etmişti.

St. Louis Fed Başkanı James BullardBu yılki FOMC toplantısında oy hakkına sahip olan ve merkez bankasının en güvercin tutuma sahip politika yapıcılarından sayılan Bullard, bu yöndeki bir hareketi birden fazla indirim için başlangıç olarak değil, “yeniden ayarlama” olarak nitelendiriyor.

Açıklamasında 1990’lı yıllarda Fed’in dış şoklara karşı sigorta olması ve büyümenin devam etmesi için politika faizindeki aşağı yönlü hareketleri anımsatan Bullard, bu kez gevşeme uygulamalarının biraz daha güçlü olacağını öngördü.

Tüm bunlarla birlikte yatırımcılar 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan FOMC toplantısından 25 baz puanlık bir faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle bakıyor. New York Fed Başkanı John Williams’ın Perşembe günü yaptığı yorumlar, daha sert bir politika adımı çağrısı olarak görüldü.

Williams’ın açıklamalarının ardından konuşan New York Fed sözcüsü, onun büyük bir faiz indirimini kastetmediğini belirtmiş, fakat piyasanın beklentisi 50 baz puanlık indirime yönelmişti.

Williams'ın Açıklamalarının Ardından New York Fed Sözcüsü KonuştuWilliams’ın açıklamalarının ardından New York Fed’in pek de alışık olunmayan bir adım atarak bu yorumların yanlış değerlendirildiği duyuruldu. Böylelikle piyasa faiz indirimindeki tahminlerini düşürmek durumunda kaldı. Bununla birlikte Asya piyasaları sarsıldı.

Asya piyasalarındaki bu karışıklık, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçmişteki Fed  faiz artırımlarını eleştirmesi ve Williams’ın ilk yorumlarına “%100 katıldığını” bildirmesiyle daha da desteklendi. Diğer bir taraftan faiz indirimi beklentileri Powell’ın 10-11 Temmuz’daki Kongre konuşmalarıyla daha da güçlenmişti.

Daha önce de belirtildiği gibi, Williams’ın akademik bir konferanstaki açıklamalarında faizlerin sıfır seviyesinde olması durumunda güçlü bir adım atmanın yararlarından bahsetmesiyle birlikte 50 baz puanlık indirim beklentileri güçlenmişti. Williams açıklamalarında mevcut ekonomik görünüme yer vermezken, metnin içeriğinde Fed’in politika faizi için hedef aralığın %2.25-2.50 olması dikkatlerden kaçmamıştı.

Kısa süre sonra Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın açıklamalarıyla bu mesaj güçlendi. Clarida, “dramatik” bir faiz indirimi için durumun daha da kötüye gitmesini beklemeye gerek olmadığını belirtmişti. Ona göre, ekonominin mevcut durumu dikkate alınarak bir karara varılmalıydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu