Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED 2016’da Para Politikasını Sıkılaştırır mı?

FED 2016’da Para Politikasını Sıkılaştırır mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların büyük bir dikkatle takip ettiği ABD Merkez Bankası’nın (FED) Temmuz toplantısı geçen hafta içerisinde sonuçlandı. Yaklaşık iki gün süren toplantıda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttuklarını kamuoyuna açıkladılar. Böylelikle FED yeni yılda gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faizleri sabit tutmuş oldu. Ayrıca komite üyeleri yaptıkları açıklamada, ekonomiye yönelik yakın vadeli risklerin azaldığını belirterek, kademeli şekilde faiz artırımının hayata geçirileceğini dile getirdiler. FED’in geçen hafta gerçekleşen Temmuz toplantısına ilişkin detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

FED toplantısının sonuçlanmasının ardından, piyasalarda faiz artırımı ve para politikasına ilişkin yol haritası merak konusu oldu. New York FED Başkanı Dudley, FED’in para politikasında atacağı hamlelerle ilgili olarak bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Dudley’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“2016’da faiz artırımını göz ardı etmek için henüz erken”

Dudley gerçekleştirdiği açıklamasında, FED’in bu yıl içerisinde kaç kez faiz artırımına gideceğine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, faiz artırım hızının daha önce düşünülenden daha yavaş olacağı kanısının giderek kuvvetlendiğini söyledi. Yönsel açıdan, ABD’de kısa vadeli faizin daha yatay bir yönde hareket edeceği şeklinde yatırımcı yaklaşımının büyük ölçüde uygun olduğunu vurgulayan Dudley, bu yıl içerisinde faiz artırımını göz ardı etmek için henüz erken olduğunu dile getirdi.

“Yatırımcılar bazı konulara yeterince ağırlık vermiyor”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Dudley, yatırımcılarla ilgili eleştirilere yer verdi. FED’in faiz artırımı konusunda kötümser bir tablonun oluştuğunu belirten Dudley, bununla ilgili olarak yatırımcıların ekonominin beklenenden daha iyi seyretme olasılığına yeterince ağırlık vermediklerini söyledi. Açıklanacak verilerin kendisini doğrulaması halinde ise Dudley, istihdam piyasasının sıkılaşacağını ve ABD enflasyonun yükseleceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu