Yatırım yapmaya başla!

FED’in 2016 Temmuz Toplantısı Sonuçlandı

FED’in 2016 Temmuz Toplantısı Sonuçlandı

Küresel piyasaların gözü kulağı dün akşam saatlerinde sonuçlanan ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısındaydı. Yaklaşık iki hafta önce ABD’de açıklanan ekonomik verilerin ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelmesinin ardından, FED’in faiz hamlesini hayata geçirip geçirmeyeceği merak konusu olmuştu. Dikkatle takip edilen toplantı dün akşam saatlerinde sonuçlandı. İki gün süren FOMC toplantısında, faiz oranları yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuldu. Ancak komite açıklamasında, ABD ekonomisine olan risklerin azaldığını belirterek, istihdam piyasasının sıkılaştığını vurguladı. Böylelikle piyasalarda FED’in bu yıl içerisinde faiz artırım hamlesini hayata geçirebileceği kanısı kuvvetlenmiş oldu.

“Ekonomiye yönelik yakın vadeli riskler azaldı”

İki gün süren ve dün akşam saatlerinde sonuçlanan toplantının ardından FOMC yetkilileri gerçekleştirdikleri açıklamada, Haziran ayında enflasyon ve küresel gelişmelerin yakından izlendiği dile getirildi. Ayrıca ekonomiye yönelik yakın vadeli risklerin azaldığını belirten komite, istihdam kazanımlarının Haziran ayında güçlü olduğunu ve göstergelerin geçtiğimiz aylarda istihdam kullanımında artışı işaret ettiğini vurguladı. Kademli bir şekilde faiz oranlarının artılacağını belirten komite, faiz artırımının zamanında ilişkin ise ipucu vermedi. Açıklamalarının devamında ise komite, istihdam piyasasının güçlendiğini ve ekonomik faaliyetin ılımlı bir hızda genişlediğini vurguladı. Hane halkı harcamalarının ise güçlü bir şekilde büyüdüğünü belirten komite yetkilileri, iş yatırımlarının hafif olduğunu ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine döneciğinin altını çizdi.

Verilerde iyileşmeler görüldü

Komite, toplantının ardından yaptığı açıklamanın ikinci bölümünde ekonomik verilerde görülen iyileşmeyi kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada, Haziran ayında istahdam verisinin Mayıs ayında zayıf olan veriyle karşılaştırıldığı belirtilirken, Haziran ayında 287,000 düzeyinde yükselme olduğu dile getirildi. Ayrıca perakende satışlar ve konut başlangıçlarının beklentilerin üzerinde olduğu vurgulandı.

FED’in Temmuz ayı toplantısında, 10 üye arasında yalnızca Kansas City FED Başkanı Esther George karara muhalefet etti. George bu toplantıda, çeyrek puanlık faiz artırım yönünde oy kullandı. Hatırlanacağı üzere geçen ay gerçekleşen toplantıda George, faizlerin sabit tutulması yönünde oy kullanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum