Dolar (%-0.46) 13.5192
Euro (%-0.99) 15.428
Sterlin (%-0.62) 18.5261
Ons (%-0.29) 1816.60
Gram (%-0.71) 789.66
Çeyrek (%-0.71) 1291.10
THYAO (%-1.95) 28,22
ASELS (%-0.66) 24,14
PETKM (%-0.94) 9,51
EUR/USD (%-0.33) 1.14148
USD/JPY (%0.04) 114.19
EUR/GBP (%-0.16) 0.8344
Petrol (%2.63) 84.28
Gümüş (%-0.76) 22.985
Bitcoin (%-0.49) 43142.76
Ethereum (%0.27) 3354.53
Bist100 (%0.11) 2,072.93

FED 2016 Kasım’da Faiz Artıracak mı?

ABD Merkez Bankası, politika faizini yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında tutarken, finans piyasaları Kasım ayında alacağı karara odaklandı.
FED 2016 Kasım’da Faiz Artıracak mı?
02 Kasım 2016 | 16:55 Son Güncelleme: 26.12.2021 / 19:53:47
Yorum

2016 yılının başından bu yana, küresel piyasaların konuştuğu konuların başında kuşkusuz; ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl içerisinde faiz artırımına gidip gitmeyeceği yer alıyor. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirilen FOMC toplantısında, tam dokuz yılın ardından faiz artırım kararı alındığı kamuoyuna açıklamıştı. Böylelikle faizler, yüzde 0.25 ile 0.50 aralığına yükseltilmişti. FED yetkililerinden bu yıl ile ilgili yapılan açıklamalarda ise piyasaların genel seyrine ve yaşanan oynaklıklara dikkatle bakılacağı ve bu doğrultuda ortalama olarak 4 kez faiz artırımına gidilebileceği ifade edilmişti.

Ancak yılın başından bu yana gerçekleştirilen toplantıların tamamında FED yetkilileri, küresel risk vurgusu yaptılar ve faiz artırımını pas geçme kararı aldılar. Zira alınan bu kararlar, arzulanan enflasyon düzeyine ulaşıldığı ve piyasanın faiz artırımı için hazır olduğu ortama rağmen gelmişti. Yılın sonuna yaklaşıldığı dönem içerisinde FED’in yalnızca iki şansı kaldı. Bir tanesi bugün akşam saatlerinde sonuçlanacak Kasım toplantısı, diğeri ise önümüzdeki ay gerçekleşecek yılın son toplantısı. Bu yazımızda FED’in Kasım toplantısında faiz artırıp artırmayacağına ilişkin ipuçlarını inceleyecek ve olası faiz kararının piyasalara hangi yönde yansıyacağını inceleyeceğiz;

ABD Verileri FED’in Elini Güçlendiriyor mu?

ABD Verileri FED’in Elini Güçlendiriyor mu?Piyasada, FED’in faiz kararını etkileyen birçok unsur bulunmakta. TDİ rakamları, ABD büyüme verileri ve enflasyon düzeyi bunların başında sayılabilir. Bu noktada, FED gerçekleştirdiği toplantılarda atacağı adımlar öncesi bu verilere bakarak, ABD ekonomisinin sağlamlığını, güvenilirliğini ve ihtiyaçlarını çözümlemeye çalışmaktadır. Ayrıca ABD ekonomisinin görünümünün yanı sıra FED, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalara ve oynaklıklara da bakarak adım atmaktadır. Zira FED tarafından gelebilecek herhangi bir hamle, küresel piyasalarda tsunami etkisi yaratma kabiliyetine sahiptir. Yılın başından bu yana gerçekleştirilen toplantılarda FED’in faiz artırımını pas geçme nedenlerine bakıldığında; önümüze küresel risk ve enflasyon vurgusu gelmekteydi. Belirli bir noktada FED yetkilileri, yaptıkları bu açıklamalarda haklılardı. Zira Asya bölgesinde büyüme rakamlarının beklentilerle çeliştiği, emtia fiyatlarının dibe çekildiği, Avrupa’da Brexit dalgalanmalarının yaşandığı ortam içerisinde FED tarafından bir hamle beklemek, pek de akıl karı sayılmazdı…

Lakin 2016’nın son aylarında açıklanan verilere bakıldığı vakit, ABD ekonomisinin giderek güçlendiği ve olası faiz artırımı için hazır olduğu açıkça görülebiliyor. Yaklaşık iki hafta önce açıklanan ABD TÜFE verisi, FED’in faiz politikasında belirleyici olarak görülebilecek unsurların başında geliyordu. FED’in faiz artırımına gitmesi adına göstergelerin sağlamlığının ölçüleceği veriler öncesi, ekonomistlerin beklentisi yüzde 0.3 oranında artış görülmesi yönündeydi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı resmi verilerde, TÜFE’nin Eylül ayında beklentiler dahilinde, yüzde 0.3 oranında arttığı görüldü. Böylelikle dolar, küresel çapta değer kazanmış ve Dolar/TL paritesi rekor kırmıştı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Ekim ayına ilişkin ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verileri de ekonomistlerin beklentilerini aşmayı başarmıştı. Veride imalat sektöründe satın alma yöneticilerinin aktivite seviyesi belirlenmekteydi. Ekonomistlerin beklentisi 53.0 düzeyinde iken, açıklanan resmi verilerde 57.1 oranında artış olduğu görülmüştü.

Son olarak ise bir hafta önce, ABD 3. çeyrek GSYİH verisi kamuoyuna açıklanmıştı. ABD ekonomisinin sağlığı ve 3. çeyrek performansını gösterecek veri öncesi ekonomistlerin beklentisi, yüzde 2.5 oranında artış olması yönündeydi. Açıklanan resmi verilerde yüzde 2.9 oranında yükselişin olduğu ifade edildi. Böylelikle beklentiler, bir kez daha karşılanmış oldu. Açıklanan veriler doğrultusunda, yılın başından bu yana FED’in elinin ilk kez böylesine güçlendiği görülebiliyor. Yani FED, bugün alacağı faiz artırım kararında gerekçe olarak mevcut ABD verilerini gösterebilir.

FED Faiz Artırabilir mi?

FED Faiz Artırabilir mi?Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere FED, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faiz artırımını pas geçme yoluna gidiyor. Bu durumun temel nedeni olarak ise FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda küresel riski gösteriyorlar. Lakin son aylarda açıklanan ABD verilerinin beklentileri büyük ölçüde karşılaması ve Asya bölgesinin en büyük ekonomisine sahip olan Çin’in büyüme verilerinin de pozitif gelmesi, FED’in artık faiz artırımından kaçmasını zorlaştıracağa benziyor. FED’in en son gerçekleştirdiği Ekim toplantısını hatırlayacak olursak, FOMC yetkililerinin yaşadığı ayrışmalar, ilk kez gün yüzüne çıkmıştı. Toplantıda üç FOMC yetkilisi, ABD verilerinden destek bulmuş ve faiz artırımına gidilmesi yönünde oy kullanmışlardı. Ancak yedi FOMC yetkilisi, Başkan Janet Yellen gibi düşünmüş ve faiz artırımının yapılmaması yönünde oy kullanma kararı almışlardı. Bu doğrultuda faiz artırımı yine pas geçilmişti. FED’in Ekim toplantısında yaşanan tüm gelişmelerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in faiz artırımına gitmesi için her şey hazır gibi görünürken, bir hususu atlamamakta yarar olduğunu düşünüyorum. O da dolar endeksinde görülen önlenemez yükseliş. ABD verilerinin beklentileri aşması üzerine, güçlenen FED beklentilerine bağlı olarak dolar endeksi, tarihinin en önemli rallilerinden birini gerçekleştiriyor. Ayrıca 8 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimi öncesi, Hillary Clinton’un yapılan anketlerde galip görülmesi de dolar endeksinin tırmanmasını sağlıyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından dolar endeksi, son yedi ayın zirvesine kadar yükselmiş durumda. FED faiz yönünde bir karar alırken, özellikle dolar endeksinin yükselişini hesaba katacaktır. Çünkü küresel çapta bu denli yükselen bir dolar endeksi, FED’in hiç de arzulamadığı bir durumdur. Bu noktada FED’in akşam vereceği faiz kararını etkileyecek en önemli unsurun, dolar endeksi olduğunu düşünüyorum. Doların bu denli zirvede bulunduğu konjonktür içerisinde FED’in Kasım ayı toplantısında da faiz artırımını pas geçeceğini ve böylelikle dolardaki yükselişi bir miktar durdurarak, daha normal seviyelere getirmesini bekliyorum. Böylelikle FED, Aralık ayındaki olası faiz artırımı için ön hazırlığını yapmış olacaktır…

FED Kararları Piyasaları Nasıl Etkiler?

FED Kararları Piyasaları Nasıl Etkiler?FED’in faiz yönünde atacağı her karar, kuşkusuz küresel piyasaları derinden etkilemektedir. Yıllar boyu süre gelen bu döngü içerisinde piyasalar, FED tarafından gelecek kararlar öncesi tedirginliğe kapılmaktadırlar. Zira FED’in atacağı her adım, küresel piyasalardaki taşları temelinden oynatma kabiliyetine sahiptir. Yatırımcılar ise FED toplantıları öncesi bekle gör pozisyonu almaktalardır. Çünkü FED kararlarının ardından piyasada görülebilecek oynaklıklar, yatırımcılar için eşsiz birer nimet olarak görülmektedir. FED’in bugünkü toplantısında alacağı kararlar, birçok finansal enstrümanın grafiklerinde etkili olacaktır. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz üzere dolar endeksinin zirve seviyelerde bulunması, FED’in faiz kararını belirleyecek en önemli unsur olarak karşımıza çıkması kuvvetle muhtemel. Bu doğrultuda FED’in bu akşam faiz artırımını yılın başından bu yana olduğu gibi pas geçmesi, dolar cephesinde gerilemelerin görülmesine yol açacaktır.

Ancak bu değer kayıplarının süresi ve uzunluğu, ciddi önem arz etmektedir. Çünkü 8 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçiminde Clinton’un galip geleceği görüşünün doları desteklemesinin yanı sıra, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan FED’in Aralık toplantısında faiz artırımı ihtimalinin yüzde 70’lerde görülmesi, dolar endeksindeki değer kayıplarının kısa süreli olacağını gözler önüne sermekte. Son aylarda rekor üstüne rekor tazeleyen Dolar/TL paritesi ise FED’in bu akşam faiz artırımını pas geçmesiyle birlikte kısa süreli olarak değer kayıpları yaşayabilir. Ancak kur tarafında görülecek olan bu değer kayıpları, seçim endişelerine bağlı olarak, yalnızca kısa vadeli (short) işlemlerde getiri sağlayabilir.

Bu yazımızda sizler için FED’in bu akşam saatlerinde sonuçlanacak olan Kasım ayına ilişkin FOMC toplantısında alınabilecek kararlar üzerine incelemelerde bulunduk. Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz gibi; ABD’de açıklanan olumlu verilerin ardından, FED’in faiz artırım kararı alması için yılın başından bu yana elinin ilk kez bu denli güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen FED, dolar endeksindeki rallinin hızını kesmek adına faiz artırımını Aralık ayında gerçekleştireceği yılın son toplantısına erteleyebilir. Kişisel kanaatim de; FED’in Kasım toplantısında faiz artırımını pas geçerek, yayımlayacağı metinde Aralık ayını işaret etmesi yönünde…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar