Yatırım yapmaya başla!

FED 2016’da Kaç Kez Faiz Artırımına Gidecek?

FED 2016’da Kaç Kez Faiz Artırımına Gidecek?

Geçtiğimiz hafta açıklanan FED’in Nisan toplantısına ilişkin tutanakların ardından, önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıda faiz artırımına gidileceği kanısı giderek kuvvetlendi. Piyasalarda oluşan bu algının temel nedeni ise Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin tutanaklarda, hedeflenen yüzde 2’lik enflasyon seviyesine yaklaşılması halinde Haziran ayında faiz artırımına gidileceğini ifade etmeleri oldu. Tutanakların açıklanmasının ardından uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, Haziran ayında faiz artışının mümkün olduğunu dile getirmişlerdi. Uzmanların tutanaklarla ilgili açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hatırlanacağı üzere FED, geçtiğimiz yılın Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantısında uzun bir aranın ardından faiz artırım kararı almış ve yeni yıl için 4 adet faiz artırımı öngörmüştü. Ancak yeni yılda gerçekleştirilen toplantıların tamamında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuldu. Ayrıca Mart ayında gerçekleştirilen toplantıda FOMC üyeleri, yeni yıl için öngörülen faiz artırım sayısını 4’ten 2’ye indirmişti. FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu toplantının ardından ise piyasalarda FED’in bu yıl içerisinde kaç kez faiz artırımına gideceği merak konusu olmuştu.

Geçtiğimiz hafta açıklanan tutanakların ardından oluşan Haziran beklentileriyle birlikte, yıl içerisinde kaç kez faiz artırımına gidileceği de piyasaların ana gündem maddeleri arasında yer alıyor. Konuyla ilgili olarak bugün FED Dallas Başkanı Robert Kaplan ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, oldukça önemli açıklamalarda bulundular. Kaplan ve Harker’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Bu yıl iki faiz artırımı gerçekleşebilir”

FED’in uygulayacağı faiz artırımlarıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Kaplan, ABD’de son zamanlarda açıklanan ekonomik verilerin olumlu gelmeye başladığını belirterek; hedeflenen enflasyon düzeyine yaklaşıldığını söyledi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşecek olan FED toplantısında faiz artırımının masada bulunacağını belirten Kaplan, piyasaların beklentisinin de bu yönde olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Kaplan, mali politikaların ülke ekonomisini desteklemek için kullanılması gerektiğinin altını çizerek; para politikasının sınırlarını göz önünde tutmak gerektiğini vurguladı. Mevcut şartlar içerisinde küçük bankaları düzenlemelerle boğuşulduğunu belirten Kaplan, bu durumun yerel işletmelerin işini bir hayli zorlaştırdığını söyledi. Son olarak ise Kaplan, ekonomik projeksiyonlar dahilinde FED’in bu yıl içerisinde iki kez faiz artırımına gideceğini ifade etti.

“İki veya üç kez faiz artırımı gelebilir”

Harker ise yaptığı değerlendirmede, ABD’deki başkanlık seçimlerinin oldukça önemli olduğunu; ancak bu seçimlerin para politikasını etkilememesi gerektiğini savundu. Küresel verilere bakıldığı taktirde Çin ekonomisinin dengeye ulaştığını belirten Harker, küresel büyüme için risklerin ortadan kalktığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Harker, FED’in bu yıl içerisinde iki veya üç kez faiz artırabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum