Yatırım yapmaya başla!

FED 2016 Eylül’de Faiz Artırımına Gidecek mi?

FED 2016 Eylül’de Faiz Artırımına Gidecek mi?

Küresel piyasaların yılın başından bu yana dikkatle takip ettiği ABD Merkez Bankası (FED) toplantılarında faizler sabit tutuldu. Küresel risk ve endişenin dile getirildiği toplantılarda FOMC üyeleri, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit bırakmayı seçtiler. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında gerçekleştirilen FED toplantısında faizler, yaklaşık 10 yıllık aranın ardından ilk kez artırılmıştı. Önümüzdeki dönem için gerçekleşecek toplantılarla ilgili olarak ise yetkililer, kademeli faiz artırımını işaret etmişlerdi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından FED’in 2016 yılı içerisinde gerçekleştireceği toplantılar, ayrı bir öneme sahip oldu. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında gerçekleştirilen toplantı da FOMC yetkilileri, risklerin azaldığını belirtmesine rağmen faizleri sabit tutmuşlardı. FED’in Temmuz toplantısına ilişkin ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Haftanın üçüncü işlem gününde ise FED başkanları, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek toplantı öncesi görüşlerini kamuoyuna açıkladılar. Faiz artırımı spekülasyonlarının giderek arttığı bugünlerde, FED New York Şubesi Başkanı William Dudley ve FED Atlanta Şubesi Başkanı Dennis Lockhart‘ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“Eylülde faiz artışı mümkün”

Dudley bugün gerçekleştirdiği açıklamada, küresel risk ve endişelerin giderek azaldığını söyledi. Amerikan ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirten Dudley, büyümenin ikinci yarıda hızlandığını dile getirdi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası faizleri artırmak için uygun zamana yaklaşıldığını belirten Dudley, Eylülde faiz artışının mümkün olduğunu vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Dudley, Kasımda gerçekleştirilecek olan başkanlık seçiminin FED’i etkilemeyeceğini ifade etti.

“En az bir kez faiz artırılmalı”

Lockhart ise yaptığı değerlendirmede, ekonomiye olan güvenin giderek arttığını söyledi. Bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek toplantılarda faizlerin en az bir kez artırılmasının uygun olacağını belirten Lockhart, bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Ekonominin gelecek 16 ay boyunca ılımlı hızda büyümeye devam edeceğinin altını çizen Lockhart, iş gücü piyasasının tam istihdam ve yüzde 2 hedefine ulaşacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum