Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in 11 Aralık Toplantısında Faizlerinde Değişiklik Yapması Beklenmiyor!

11 Aralık'ta politika toplantısına gidecek olan Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz oranlarında herhangi bir oynama yapması beklenmiyor.
FED’in 11 Aralık Toplantısında Faizlerinde Değişiklik Yapması Beklenmiyor!
Yorum

Bu hafta piyasaların seyrini etkileyecek önemli olaylar listesinde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 11 Aralık toplantısından çıkacak karar ilk sıralarda geliyor. Bankanın her toplantısından önce faiz kararı piyasalar tarafından fiyatlanırken, genel beklentiler bu kez faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söylüyor.

2018 yılının Şubat ayında FED’in Başkanlık koltuğuna oturan ve 2019 yılı içinde Temmuz, Eylül ve Ekim toplantılarında politika faizlerini üç kez düşüren Jerome Powell ve diğer yetkililerin yarınki kritik toplantıda faiz oranlarını sabit bırakacağı düşünülüyor. Bu yılki üç toplantısında kararını indirimden yana kullanan banka, son olarak Ekim’de çeyrek baz puanlık indirim yaparak oranları %1,75-1,50 aralığına çekmişti.

Kararın ardından basın açıklaması yapan Powell, ABD ekonomisinin ve para politikasının kötü bir durumda olmadığını söylemişti.

Powell ABD Ekonomi Kötü Durumda DeğilAllianz SE Kıdemli Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian, Pekin ile Washington arasındaki ticaret savaşının hiç de bitecek gibi durmadığını ifade etti ve bu durumda piyasaların FED’e yeniden faiz indirmesi için baskı yapmasının imkansız olmadığını dile getirdi. Çarşamba günü TSİ akşam saatlerinde faiz kararını açıklayacak olan FED’in baskı altında kalıp kalmayacağı netlik kazanacak.

Konu hakkında yorum yapan bazı ekonomistler, FED’in önümüzdeki 1-2 yıl içinde beklemede kalabileceğini fakat buna rağmen ekonomide istenmeyen bir durumla karşılaşılması halinde gereken desteğin sağlanması için çalışılacağını söylediler.

Capital Economics Kıdemli Ekonomisti Michael Pearce, para politikasındaki gevşek tutumun ve ABD’nin toparlanmaya başlayan makroekonomik verilerinin faiz indirimi gerektirmediğini savundu.

Powell ABD Ekonomi Kötü Durumda Değilİndirimin yanı sıra faiz artırımı konusuna da değinen Pearce, enflasyonun hedeflenen seviyeye ulaşsa dahi FED’in erkenden faiz artırımı gibi bir “hata”ya düşmeyeceğini öngördü. Bununla birlikte indirim trendinin sona erdiğini de açıklarken, bankanın en az 2021 yılına kadar oranlarını %1,50-1,75 aralığında sürdürebileceğini dile getirdi.

Öte yandan Powell, faiz kararlarından bir türlü memnun olmayan Trump’ın eleştirilerine maruz kalıyor. Bu söylemlere kulak asmayan FED, bu yılki indirimlerinin ardından duraklayacağına ilişkin mesajlar vermişti. Son olarak 18 Kasım’da FED’i faizlerini sıfıra indirmeye zorlayan Trump, ülkenin imalat sektörünün para politikasından olumsuz etkilendiği yönünde sitemde bulundu. Son olarak Beyaz Saray’a verdiği talimatta Powell’ı görevinden alma seçeneğinin incelenmesi gerektiğine yer vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu