Yatırım yapmaya başla!

FCAI: “İnternet Üzerinden Alınan Araç Bujileri Sahte”

Avustralya Federal Otomotiv Sanayi Odası'nın yaptığı bir araştırmada bazı internet sitelerinden satışı yapılan bujilerin sahte olduğunu tespit edilmiş!
FCAI: “İnternet Üzerinden Alınan Araç Bujileri Sahte”

Nasıl yani diye karşıladığımız haberde bujiler için ilginç şeyler söylendi. Buji bildiğimiz gibi içten yanmalı motorlarda, hava yakıt karışımını ateşlemeye yarayan parçadır. Bujiler yüksek gerilime sahip elektrikle, iki elektrot arasında kıvılcım oluşturur. Bir ICE motorun hareket etmesini sağlayacak birinci parçalardan birisidir.

İnternet dünyası aynı uzay gibi ve sonu gözükmüyor. Devasa bir yapay zeka gibi ve insanlığa ait neredeyse her şeyi içerisinde barındırıyor. Giyim, yiyecek vb. yüzlerce sektör buradan insanlara ulaşıyor. Aynı şekilde otomotiv içinde yedek parça almı internetten yapılabiliyor. Avustralya Federal Otomotiv Sanayi Odası (FCAI), bir araştırma sonuca bujiler hakkında korkutucu sonuçlara varmış. İşte detaylar;

Çevrimiçi satın alınan bujilerin birer sahtekarlık örneği olduğu tespitine varılmış.

Avustralya Sahte Buji OperasyonuFCAI ve bir otomotiv üreticileri koalisyonu tarafından yürütülen araştırmalarda internet üzerinden satın alınan bujilerin gerçeği ile uzaktan yakında ilgisi olmadığını söylüyor. Çoğunun sahte olduğu bujiler kesinlikle orijinalinden ayırt edilemiyor.

Hatta incelendiğinde görünümde yapılan işçiliğin mükemmel olduğu söylenmiş. En çok Nissan, Toyota, Mazda ve Honda marka isimlerinin bujiler üzerine basıldığı tespit edilmiş. FCAI İcra Kurulu Başkanı Tony Weber, “Ambalaj ve bujileri inceleyen uzmanlarımız var, hatta farkı bile anlayamıyorlar. Çok iyi araştırma yapmazsanız sahte olduğunu bilemezsiniz.” diyor.

Bujiler araca takıldığı zaman çalışıyor ancak ne kadar süreyle? Bujiler gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar iyi işçilikte yapılsa da düşük kaliteli malzemeden imal edildiği için kullanım ömrü kısa olacaktır. İşin ileri boyutlarında ateşlemeyi sağlıklı yapamayacağından, aracın bozulma ihtimali de var. FCAI bujiyi ortadan kestiğiniz de anlayabilirsiniz diyor ancak kaç kişi o kadar profesyonel, ona bakmamız lazım!

Raporlarda sahte bujiler için, “performansı düşürebilir ve potansiyel olarak motorunuza zarar verebilir” denilmiş. Kalitesiz bir ateşleme sonucunda aracınızın çekişi hissedilir derece düşecek ve yakıt tüketimi görmediğiniz seviyelere çıkacaktır.

Sahte ürün için gerekli girişimler başlatılmış. FCAI, bu tip satım yapan siteleri tespit etmiş “otomotiv endüstrisi yasadışı sahte ürünlerin listelerini kaldırmak ve satıcılarını sitelerden yasaklamak için ilgili çevrimiçi ticaret platformlarıyla çalışma başlatıldı” şeklinde açıklama geldi. O yüzden tavsiye olarak araç bujilerinin bayilerden alınmasını veya bayiye bağlı çevrimiçi sitelerinden garantili olarak tedarik edilmesi tavsiye ediliyor. Aslında bakıldığında bizim ülkemizde de yaygın olan “yan sanayi” olarak geçen ürünlerin satışından söz ediliyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum