Yatırım yapmaya başla!

FCA ve PSA’nın Birleşmesi Avrupa’da Tehlike Alarmlarını Çalıştırdı

PSA ve FCA'nın birleşmiş olması bir takım durumlar için iyi olsa da Avrupa'nın iş sahasına etki edeceği aktarıldı!
FCA ve PSA’nın Birleşmesi Avrupa’da Tehlike Alarmlarını Çalıştırdı

PSA ve FCA yakın zamanda özel bir 50:50 anlaşmayla işlerini birleştirme kararı almıştı. Birleşme geniş çaplıydı ve bu, markaların otomotivde en büyük 4. grup yapıyordu. Yöneticiler belirlenmiş,  PSA’nın İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares  grubun CEO’su olarak düşünülürken, FCA’nın Başkanı John Elkann yeni şirkette aynı pozisyonu üstleneceği aktarılmıştı.

Birleşme kulağa güzel gelse de bir şeylerin bundan etkileneceği ve Avrupa için tehdit oluşturduğu anlaşma öncesinde söylenmişti. Ancak tedirginlik yaşanan konulara karşı her iki şirket de bir kayıp olmayacağının sözünü vermişti. İşte detaylar;

PSA ve FCA’nın birleşmesi belirli kısımlarda iş alanlarını çok etkileyecek.

Otomotiv genel olarak bir duraklama yaşıyor. Şirketler yıllık üretim adetlerini zarar etmemek için azaltıyor. Sonucunda ise tesis kapanması ve çalışanların işlerine son veriliyor. Yıllık 14 milyon araç üreten PSA ve FCA’nın Avrupa pazarına yönelik imalat hacimlerinde değişimler olabilir.

LMC Automotive, “Fabrikaların kullanım oranı yüzde 58’den düşük olacak ve bu da grubu dünya çapında 6 milyon adet yedek kapasiteye sahip olacak. Avrupa, olası herhangi bir tesis kapanışının yükünü taşıyor.” dedi. Yani fabrikalar şu anda normal işleyişinde üretimlerine devam etseler de yıl sonunda satılmamış ellerinde 6 milyon adet araç olacağı söyleniyor.

Avrupa’daki olası tesisi kapatmasına herkes ne kadar hazırlıklı bilinmiyor. PSA ve FCA ne kadarda sistemin korunacağını söylese de sanırız durumu durdurma güçleri yok. Ya da zaten bunların hesabı önceden yapılmıştır.

Kapatma girişiminde ilk olarak Fiat’ın Sırbistan/Kragujevac, PSA İngiltere/Ellesmere-Luton’a kilit vurulabilir. PSA’nın İngiltere Vauxhall fabrikalarının oldukça savunmasız halde oldukları söylenmekte.

Hükümet yetkilileri ve işçi sendikaları potansiyel iş kayıpları konusundaki endişelerine çok öncesinden dile getirseler de, PSA ve FCA’dan bir açıklama gelmedi. Aslında korkuları yatıştırmak için sadece kapatılmayacak kelimesini derinden aktarıyorlar.

Avrupalı otomobil üreticilerinin tedirginlik yaşadıkları ve fabrika kapatmalarının başlıca nedeni, emisyon standartlarında son tarih aralığı 2021-2025 olması. FCA, ağırlık olarak PSA’nın modern ve verimli motorlarını kendinde isteyecek. Şu var ki FCA’nın İtalya ve Polonya’daki motor fabrikalarının geleceği hakkında da güzel şeyler konuşulmadı.

Anlaşılan o ki FCA’nın tutturması imkansız gözüken emisyon sınırlamaları nedeniyle PSA ile bu sağlam anlaşmayı yapmış olabilir. Motor fabrikaları açısından da bakıldığında FCA’nın PSA’dan alacağı verimli üniteler sonrasında birkaç tesisinin açık durmasının bir manası kalmayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum