Yatırım yapmaya başla!

FCA: Renault Birleşmesinde Nissan ve Mitsubishi’ye Fayda Sağlayabiliriz.

Dünya gündemi bu hafta FCA ve Renault'un ortaklığına odaklanmıştı. Ancak sürümcemede kalan Nissan meselesine de FCA Başkanı John Elkann açıklık getirdi!
FCA: Renault Birleşmesinde Nissan ve Mitsubishi’ye Fayda Sağlayabiliriz.

Renault’un bu hafta başında FCA ile yapılacak ortaklığından bahsetmiştik. Dünyanın en büyük 3. birleşmesine hazırlanan şirketler, diğer büyük firmaların da dikkatini çekmişti. Herkes FCA kanadında mali sorunlar olduğunu biliyordu. Fiat grubu sıklıkla Çinli ve Koreli şirketlere satılma gündemiyle karşımıza geliyordu.

Ortaklık ses getirecek cinsten olsa da akıllarda kalan bir soru işareti de Nissan ve Mitsubishi bu durumda ne yapacaktı! Buna karşın FCA Başkanı John Elkann bir çağrıda bulundu ve her şeyin onların yararına olacağını söyledi.

Elkann, Nissan ve Mitsubishi şirketlerine “büyük saygısı olduğunu” söyledi.

Renault, birleşme kararı öncesinde Nissan’a “gelin eşit şartlarda yeniden iş birliğine gidelim” demesinden sonra Japonlar bunu geri çevirmişti. Olayın en başı Carlos Ghosn’a atılan hırsızlık suçlamasından sonra davalar açılmış ve CEO’nun alınan bir kararla görevinden alınması istenmişti.

Çok farklı bir döneme giren Renault ise bir yere kadar yöneticisinin arkasında dursa da o da daha fazla savunmasını sürdürememişti. Fiat-Chrysler, belki bir nebze de olsa Nissan-Mitsubishi ittifakına dair bir el uzatma girişiminde bulundu.

FCA Başkanı, “ Renault ile bir işletme birleşimi önererek, ruhumuz tüm şirketlerimiz için fayda sağlayan, Nissan ve Mitsubishi’yi değerli ve saygın ortaklar olarak benimseyen belirli bir amaca beraber yürüyebileceğimize inanıyorum.” dedi.

Nissan, potansiyel birleşmede oy hakkı kazanmak istiyor.

FCA-Renault resmi ortaklığı ilan edilirse 50/50 şeklinde hak dağılımı olacak. Biraz da Nissan tarafının ne dediğine bakacak olursak; ikili arasındaki ticari gelişmeden Japon firma da yararlanmak istiyor.

Şu var ki FCA ve Renault, anlaşmaya meğilli duran Nissan’ın isteyeceği haklar karşısında bir takım olumsuzlukların oluşabileceği söyleniyor. En büyük pazar olan Çin’deki Japon marka hakimiyeti de göz ardı edilemez. İtalyan ve Fransız şirketler de bunun farkında. Bakalım ilerleyen günlerde sonuçlar ne olacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum