Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin Finansal Gözlemcisinden Goldman Sachs’a 45 Milyon $’lık Ceza

İngiltere piyasalar gözlemcisi, Goldman Sachs’ı 10 yıl boyunca işlemlerin doğru bir şekilde raporlanmasını sağlamadığı için 45 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Detaylar aşağıda;
İngiltere’nin Finansal Gözlemcisinden Goldman Sachs’a 45 Milyon $’lık Ceza

Birleşik Krallık merkezli Finansal Yürütme Otoritesi, Perşembe günü Goldman Sachs’ı 10 yıl boyunca işlemleri doğru bir şekilde raporlamadığı için 34.3 milyon sterlin (45 milyon dolar) rekor para cezasına çarptırdığını açıkladı.

Ülkede para piyasalarını düzenleyen ve denetleyen Finansal Yönetim Otoritesi’nin (FCA) direktörü olan Mark Steward konuyla ilgili; “bunlar ciddi ve uzun süreli başarısızlıklardır” dedi. ABD’li yatırım bankası vakayı hızla çözmeyi kabul ederken, böylelikle 49 milyon sterlin değerinde para cezasından kaçınarak yüzde 30 indirim hakkını garantiye aldı.

Goldman Sachs bu eski konuyu çözdükleri için memnuniyetini belirterek, o dönem sorunları proaktif olarak ele aldıklarını ve raporlama prosedürlerini geliştirmek için önemli yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

Goldman Sachs Sorunu Çözdüğü için Mutlu Finansal Yönetim Otoritesi ayrıca Goldman Sachs’ın MiFID olarak da bilinen Avrupa Birliği menkul kıymetler yasası altında işlem raporlama hataları nedeniyle para cezasına çarptırılan 14. finans şirketi olduğunu duyurdu. Kurum geçen hafta da İsviçreli UBS’ye 27.6 milyon sterlin para cezası vermiş, söz konusu rakam en yüksek ceza olarak kayıtlara geçmişti.

FCA’dan yapılan açıklamada İsviçreli UBS grubunun 2007-2017 yılları arasında yaklaşık 87 milyon işlemle ilgili raporlamada bulunmadığı söylenmişti.

FCA UBS Ceza Verdi Bununla birlikte, 87 milyon işlemi raporlamamasının yanında talep edilmeyen yaklaşık 50 milyon işlemi raporladığı aktarılmıştı. Yani Goldman Sachs, FCA’nın dört yıl aranın ardından bu tür raporlama başarısızlıklarına ilişkin Mart ayı içindeki ikinci cezası oldu. Düzenleyici 2009-2015 yılları arasında benzer konularda 12 finans kurumuna ceza uygulamıştı.

FCA Goldman Sachs ile yeni açıklamasında ise ticaretle ilgili doğru verilerin düzenleyicilerin piyasadaki suiistimalleri izleyebilmeleri ve mali suçlarla mücadele edebilmeleri için çok önemli olduğunu dile getirdi. FCA ayrıca Goldman’ın 2007 ile 2017 yılları arasında işlem raporlamasında 220 milyondan fazla hata yaptığını ekledi. FCA, Goldman Sachs’ın organize olma, işlerini sorumlu bir şekilde kontrol etme ve işlem raporlama konusunda etkin bir şekilde davranma konusunda makul özen göstermediğini de vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum