Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FCA, EcoDiesel Motoru Yüzünden Jeep ve Ram Sahiplerine Para Ödeyecek

FCA'nın 3.0L EcoDiesel V6 davası sonuçlandı ve şirketlerin belirlenen kişilere tazminat vermesi kararı çıktı.
FCA, EcoDiesel Motoru Yüzünden Jeep ve Ram Sahiplerine Para Ödeyecek
Yorum

ABD hükümeti geçtiğimiz sene Fiat-Chrsyler’ın peşine düşerek, dizel motorlarında yaptığı emisyon sahteciliğini ortaya çıkarmıştı. Federal bir yargıç şirkete yönelik davanın açılmasını emretmişti. 3.0L EcoDiesel V6‘ya yönelik yapılan operasyonda da sonuç alınmıştı.

“Sivil cezalar” olarak İtalyan ve Amerikan şirketlerine açılan davalar sonucunda belirlenen tazminat miktarları Jeep ve Ram araç sahiplerine, kiralayanlara ödenecek. İşte detaylar…

İki dev şirket 3.0L EcoDiesel yüzünden zor zamanlar geçiriyor.

Fca Ecodiesel Davasi Sonuclandi2014-2016 model yıllarında üretilen Jeep Grand Cherokee ve Ram 1500’e verilen dizel motorlu araçlara sahip olan ve kiralayan herkes oluşturulan tazminat rakamlarını alabilecekler.

Cherooke ve 1500 kamyonet serilerini satın alan kişilere 3.075 dolar ödeme verilmesi taraflarca kabul edilmiş. Suçunu kabul eden FCA, ikinci el sahiplerine 2.460 dolar ve belirtilen aracı kiralayanlara ise 990 dolar kadar ödeme yapacak.

Paranın alınabilmesi için mal sahipleri ve kiracılar 1 Ağustos 2019’a kadar geçerli olan talep bildirimlerini yapması gerekiyor. Mevcut mal sahipleri de taleplerini 3 Şubat 2021’e kadar sunabilecekler ancak motor yazılımı 3 Mayıs 2021’de güncelleneceği için, yenilenmeden sonra paralarını alabilecekler.

Güncellemenin önümüzdeki 15 gün içerisinde hazır olacağı söylendi. Yazılımın yakıt ekonomisi, performans ve emisyon durumlarında daha iyi sonuç alınacağı bildirildi. Önemli motor yenilemesine geçen FCA, düzeltmelerin servislerde hızlı şekilde yapılacağı ve onarımın 3 saati geçirilmemeye çalışılacağı aktarıldı. 3 saati geçerse de müşterileri araç tahsis edilecek.

Sınıf davasında imza atmanın yanı sıra mahkeme, FCA ile ABD Çevre Koruma Ajansı, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ajansı, California Hava Kaynakları Kurulu ve 50 devletin tümü arasında onay kararları onayladı .

EPA ve CARB ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak, FCA eğitim ilerlemeleri ve sertifikalandırma süreci iyileştirmeleri gibi şirket içindeki çeşitli girişimlerin durumunun bağımsız bir denetçisini görevlendirecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu