Yatırım yapmaya başla!

FCA Avrupa Pazarında Küçük Araç Sınıfını Bırakıyor!

FCA, emisyonlar yüzünden zarar ettiği Avrupa'da A segment araçlarını üretimden kaldırabilir.
FCA Avrupa Pazarında Küçük Araç Sınıfını Bırakıyor!

Fiat Chrysler Automobiles, Avrupa hakkında önemli bir karar veriyor. Nedenleri arasında emisyon sınırları konuşuluyor. Stratejik ortağı PSA’da Çinli ortağı Changan ile ortak araç yapım sürecini durduracağını haber vermişti. Amerika’da olduğu gibi Avrupa ülkeleri de havaya salınan zehirli gaz oranların da katı kurallar uyguluyor. Otomobil firmalarının ulaşması gereken emisyon dengesi büyük ölçüde maliyetleri etkiliyor.

Bir örnekle konuyu açacak olursak; Amerika’da uygulanan CO2 sınırlarının bazı eyaletlerde farklılık göstermesi ile firmalar ayrı motor yapmaları gerekiyor ve bu da şirketleri zor duruma sokuyor. FCA da küçük sınıf araçlarını Avrupa piyasasından çekerek, farklı bir alana yatırımlarını kaydırmak istiyor.

FCA’nın yeni Avrupa planlarında A segmente kilit vurmak var.

FCA CEO’su Mike Manley, Fiat’ın küçük araç müşterisini B-segmentine kaydırmak istediğini bildirdi. Ortağı olacak PSA, Avrupa pazarına hakim A segmentinde araç bulunduruyor. Nedenlerinden birisinin bu olabileceğini düşünüyoruz.

Zorlu emisyon oranları, FCA’yı ekstra maliyete zorluyor. Bazı rakiplerinin küçük sınıfta çok araç satması da FCA’nın işini baltaladığını da söyleniyor.

Manley, analistlere FCA’nın üçüncü çeyrek kazanç çağrısında 31 Ekim’de yaptığı konuşmada, “Çok yakın gelecekte bu yüksek hacimli, daha yüksek marj segmentine odaklandığımızı ve bunun minicar segmentinden uzaklaşmayı içerdiğini göreceksiniz” dedi.

Daha öncesinden Fiat, ikonik 500 serisinin üretimini durduracağını, 2020 yılına kadar stoklarında satılacak araba bırakacaklarını söylemişti. Zira 500’ün satış rakamları inanılmaz derecede düşmüştü. Tehlikede olan ikinci model de Panda. Bu da önceki raporlarda belirtilmişti.

FCA, Çok yakın gelecekte, bu daha yüksek hacimli, daha yüksek marj segmentine odaklanacağımızı göreceksiniz ve bu minicar segmentinden uzaklaşmayı da içerecektir.” dedi.

FCA’nın aldığı kararın arkasında, 61 milyon dolarlık bir zarar yatıyor. Manley, Fiat’ın ticari zorluklarının düşük marjlı segmentine çok yüksek bir maruziyetten kaynaklandığını belirtti.

Tahminlere göre Fiat, Avrupa’da çok satan modeli Punto’yu aynı veya farklı bir isimle yeniden piyasaya sürebilir. O yüzden Fiat, B segmentine daha fazla ağırlık verecek. Zira kar marjlarına bakıldığında B sınıf araçları daha fazla getiri sağlıyor. Yine de Panda ve 500’ün geleceğinin bir anda da değişebileceğini düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum