Yatırım yapmaya başla!

PSA Birleşmesinden Sonra FCA’da Model Kıyımı Başladı!

FCA-PSA birleşmesinin ardından model temizleme operasyonları başladı. Alfa Romeo'da büyük kıyım yapılıyor.
PSA Birleşmesinden Sonra FCA’da Model Kıyımı Başladı!

Geçtiğimiz ayın son günlerinde PSA ve FCA’nın birleşebileceğine dair haber yayınlamıştık. Şaşırtıcı ortaklık görüşmeler sonrasında birkaç gün içerisinde resmi olarak birleşme onaylandı ve dünyanın en büyük 4. otomotiv grubu ortaya çıkmış oldu. Birbirlerinin platformlarından yararlanarak ciddi bir maliyet düşürme olacak birleşmenin bir de kötü tarafları vardı.

Şöyle ki FCA-PSA ortak üretimler sonucunda FCA’nın Avrupa’da dışta kalan tesisleri olacaktı ve bunlar kapatılmaya başlanacaktı. Bu da işçi çıkarmak demek oluyordu. FCA’nın mini sınıf araçlarını Avrupa’dan çekecek olması da bazı motor fabrikalarını işe yaramaz moduna alıyordu. Şimdi ise FCA, kendine külfet olan, az satış rakamlarıyla seyreden modellerini yok etmeye başlıyor. İşte detaylar;

FCA, ürünlerinin gidişatına bakarak bazılarını eleyecek.

Tasarruf planlamasında Fiat-Chrysler alt markası olan Alfa Romeo’da ciddi değişimlere gidiyor. 2010 yılında C segmente gelen ve oldukça sportif çizgilere sahip Giuliette’nın üretimden kaldırılması gündemde. Kasa değişimi yapılmadan 2014 yılında görsel farklılıklarla üretilen Giulietta, bekleneni verememiş.

Eğer 5 kapılı model de kalkarsa Alfa Romeo’da Giulia ve Stelvio SUV kalıyor. Kompakt mini Mito’da bekleneni vermemişti ve üretimden alınmıştı. Öncesindeki temizleme girişimlerinde İtalyan şirket, 4C Coupe ve Cabrio‘yu da kafasından silerek bantlardan almıştı.

FCA’nın birkaç senedir 8C modeli için hazırlık yaptığı yazılsa da çok güçlü spor araç projesinin de defterden silindiği aktarıldı. Birer birer ürün gamını daraltan Alfa Romeo’nun geleceği tehlikede mi diye de sorular aklımıza geliyor!

Avrupa üretimleri durdurulacak Giulia’nın Çin için uzun dingil aralıklı varyantı yapılacaktı. Aynı zaman da Stelvio’nun da. Bu projeler de iptal oldu. Şirketin yol haritasına baktığımızda ufukta SUV araç segmentine yatırım yapılacağı ve buradan ilerleneceği gözüküyor.

Gösterimi olan Tonale 2021 yılında çıkışını yapacak ve buna ek olarak 2022 yılında bir de mini bir crossover üretimi olabilir. Anlaşılan o ki Alfa Romeo’da Giula sedan ve performans kısmında markayı temsil edecekken, SUV araçlarıyla da iyi bir gelecek yakalamak istiyor. Belki de Alfa ilerleyen yıllarda sadece elektrikli 4×4 modeller üretecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum