Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Favoriler Değişti! YKBNK’ye Veda, GARAN’a Merhaba

İş Yatırım bugün yayımladığı rapor ile en çok önerdiği hisseler listesinde önemli değişiklikler yaptığını duyurdu. Revize edilen listeye ilişkin detaylar haberde;
Favoriler Değişti! YKBNK’ye Veda, GARAN’a Merhaba
HABER GİRİŞ

İş Yatırım bugün en çok önerdiği hisselerde değişikliğe gittiğini bir raporla duyurdu. Aracı kurum öneri listesinden Yapı Kredi Bankası’nı (YKBNK) çıkarırken, Garanti Bankası’nı (GARAN) ekledi.

Garanti Bankası için hedef fiyatını hisse başına 165 liraya yükselttiğini anımsatarak, bankanın var olan yüksek kârlılığının özellikle bu senenin son çeyreğinde başlayıp 2025 boyunca devam edeceğini öngördü.

İş Yatırım, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenen faiz indirimi döngüsünden Garanti Bankası’nın kârlılığının olumlu etkileneceğine dikkat çekti.

Garanti Bankası’nın 2024’in ilk çeyreğinde ortaya koyduğu ve akran bankalara göre çok daha kuvvetli gözüken kârlılığının, yapısal olarak daha güçlü duran marj gelişimiyle genel kârlılığa çok olumlu katkı veren faiz dışı gelir tabanının gücü sayesinde gerçekleştiğini ileri sürdü.

Borsada GARAN koduyla işlem gören banka hissesi yatırımcısına yıllık bazda yüzde 289,25 oranında prim sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 22,76, haftalık bazda ise yüzde 9,16 oranında yükseldi. GARAN payları bugün TSİ 17.19 itibarıyla yüzde 0,33 artışla 122,9 lirayı test etti.

GCM Yatırım Banner

Yapı Kredi Bankası’nı öneri listemizden çıkardığına işaret eden İş Yatırım, bankanın listeye eklediğinden bu yana endekse göre yaklaşık yüzde 75’den daha fazla getiri sağladığını vurguladı.

İş Yatırım, Yapı Kredi Bankası için orta vadeli olumlu görüşünü koruduğunu da belirtti. Ancak sıkılaşma döneminde bankanın özellikle 2024’ün ilk yarısında kârdaki momentum kaybı sebebiyle alternatiflere odaklamanın doğru olacağını paylaştı.

Hissedarlarına yıllık bazda yüzde 165,2 oranında kazanç sağlayan YKBNK payları, aylık bazda yüzde 4,77 yükseldi. Haftalık bazda yüzde 2,54 değer kaybeden hisse bugün TSİ 17,21 itibarıyla yüzde 0,78 düşüşle 32,96 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.