Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fauci’den ABD Ekonomisinin Mayıs’ta Kısmen İyileşebileceği İddiaları Geldi

Koranavirüs hakkındaki yorumlarıyla sık sık gündeme gelen Fauci, kilitlenen ABD ekonomisinin Mayıs ayındaki muhtemel çözülmeyle rahatlayabileceğini söylüyor.
Fauci’den ABD Ekonomisinin Mayıs’ta Kısmen İyileşebileceği İddiaları Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 ile hiç şüphesiz en zorlu savaşı veren ABD, acı bilançolarla karşı karşıya kalmaktan kurtulamıyor. Ülkede salgın kaynaklı ölümler 22 bin 106’ya çıkarken, vaka sayısı ise 561 bin 103’e ulaştı. Gittikçe büyüyen korku, hayatı yaşanmayacak noktaya getirdi. Ekonominin ne durumda olduğunu söylemeye dahi gerek yok… Zira ülkede kapanmayacak yaralar açıldı.

Cuma günü Mart ayına ilişkin bütçe açığı rakamlarını açıklayan ABD, 2019 yılının aynı döneminde 147 milyar dolar olan seviyeyi 119 milyar dolara indirmişti. Bu, koranavirüs etkilerinin henüz ekonomiye yansımamış haliydi. Ülkede bütçe açığı Ekim’den Mart’a kadar 744 milyar dolar olarak ölçüldü. Tarihinin en büyük resesyon tehlikesiyle burun buruna kalan güçlü ekonomi, uzmanların yorum konusu oluyor.

Dr. Fauci’den ABD Ekonomisine İlişkin Ferahlatan Açıklama

ABD Ekonomisi Ferahlatan AçıklamaKoronavirüs ile ilgili sürekli dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, günler önce yaptığı olumsuz açıklamaların ardından tam tersi bir ifade belirtti. 6 Nisan günü “normale geri dönmenin çok zor olduğunu” belirten Fauci, bunu çoğunlukla sağlık açısından söylemiş olsa da ekonomide de payı vardı.

Bugün kendisinden gelen yeni açıklamalar, umutsuzluk yaratan diğer tahminlerde zıt yöndeydi. Fauci, salgın nedeniyle kilitlenen ABD ekonomisinin Mayıs ayında kısmen de olsa düzelmeye başlayabileceğini duyurdu.

Üstelik bu yorum, Başkan Donald Trump’ın açıklamasının üzerine geldi. Trump, ülkesi sağlığına kavuşana dek ekonomiyi açmama kararı aldığını açıklamıştı. Hemen ardından, bu kararı “hayatının en zor kararı” olarak niteledi.

Fauci’nin bugünkü açıklamalarına dönecek olursak, kendisi ekonominin düzelme ihtimaliyle ilişkili şu ifadeleri kaydetti;

Fauci ABD Ekonomi AçıklamasıÜnlü doktor, ülkede salgına karşı alınmış bazı acil durum önlemlerinin hafifletilmesi için Mayıs ayının kısmen uygun olabileceğini bildirmesi şaşkınlık yarattı. Çünkü ekonomist ve uzmanların büyük bir kısmı ciddi hasarlar alındığı konusunda hemfikirdi. Yine de Fauci, ülke ekonomisinin çözülmesi için doğrudan bir açma tuşunun olmadığını belirtti.

Fauci: “Covid-19 Salgınının Bahar Aylarının İlerleyen Zamanlarında Güçlenmesi de Bir İhtimal”

Salgın Bahar Aylarında GüçlenebilirKabusun ne zaman son bulacağı konusunda herkes gibi net bir tarih belirtemeyen Fauci, gelecek günlerde daha acı bilançolara zemin hazırlayabileceği konusunda da uyardı. Öte yandan ülkede tedbirler ne kadar güçlü olursa olsun hızla artan ölümler sağlık sektörünü bitirdi. Sağlık çalışanları verilen mücadelede yenik düşmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu