Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fatura Açma Kapama ve Kaçak Geçiş Ücretlerine Düzenleme Yolda

Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında, fatura açma kapama ücretleri ve otoyollardaki kaçak geçiş cezalarına yönelik yeni düzenlemelerin geleceği ortaya çıktı.
Fatura Açma Kapama ve Kaçak Geçiş Ücretlerine Düzenleme Yolda
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüketici Koruma Yasası kapsamında yapılacak düzenlemede, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren değişiklikler ortaya çıktı. Sabah’ın haberine göre başlıca şikayet konuları arasında yer alan, abonelik iptali, hat açma kapama ve otoyol kaçak geçiş cezalarına yönelik düzenleme geleceği ortaya çıktı.

Otoyollarda ise kaçak geçiş cezasının dört kattan, ikiye düşürülmesi planlanıyor. Düzenleme ile beraber telefon, cep telefonu ve internet hizmetlerinde açma kapama ücreti alınmaması, 3 yıldan fazla kullanılmayan cep telefonu hatlarının iptali, otoyol, köprülerden kaçak geçiş cezalarının yarısı oranında düşürülmesi söz konusu olacak.

Halihazırda elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet gibi hizmetlerde faturaların ödenmemesi halinde kesme işlemi uygulanıyor. Bu hizmetlerin açılması ya da kapanması işlemlerinde ise belrili oranlarda ücret alınıyor. Ancak bu hizmetler özel şirketler ya da belediyeler tarafından veriliyor. Bu nedenle söz konusu hizmetler düzenleme kapsamında kalacak.

Çalışma kapsamında bu düzenleme internet, cep telefonları ve sabit telefonlarla ilgili olacak. Bu hizmetlerin açma kapama işlemlerinde bir personele ihtiyaç yoksa ve dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilebiliyorsa, herhangi bir ücret alınmayacak. İnternet, cep telefonu ve sabit telefon üzerinden alınan hizmetler bu kapsama giriyor.

Yürürlükte olan düzenleme ile 7 yıl boyunca kullanılmayan cep telefonu hatları kapatılıyor. Düzenleme ile bu sürenin 2 ya da 3 yıla indirilmesi planlanıyor. Böylece kaçakçılık yapılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Araştırmalar özellikle İstanbul’da pek çok vatandaşın, araç bedellerini aşan otoyoldan kaçak geçiş cezaları ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Yasa taslağına göre bu cezaların yarıya indirilmesi gündemde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu