Yatırım yapmaya başla!

35 Ülke Kripto Para Standardını Gözden Geçirmeyi Kabul Etti

Haziran 2015'te oluşturulan sanal para birimleri kılavuzunun yeniden gözden geçirilmesi için 35 ülke anlaştı. İşte detaylar;
35 Ülke Kripto Para Standardını Gözden Geçirmeyi Kabul Etti

35 ülke ve 2 bölgesel komisyondan oluşan Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF), küresel kara para aklamayı önleme (AML) politikaları kapsamında özel bir çalışma yapacak. Buna göre 2015 Haziran’da hazırlanan sanal para birimleri kılavuzu yeniden değerlendirilecek. Yaklaşan G20 maliye bakanları toplantısında da kripto para birimleri için gözden geçirilmiş AML önlemlerini sunacak.

18 – 23 Şubat tarihleri arasında Paris’te gerçekleşen FATF toplantısında 35 ülkeyi ve 2 kuruluşu temsil eden üyelerin gündeminde kripto paralar vardı.

FATF Gündeminde Kripto Paralar Vardı

Üyelerin “küresel dolaşımdaki kripto para birimleri ile ilgili kara para aklama risklerini anlama” çağrısı Yonhap tarafından kaydedildi. 1989 yılında kurulan FATF’ın amacı; kara para aklamayı önleme, terör finansmanları ve diğer tehditlerle mücadele için önlemlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Ayrıca hükümetler arası bir organdır.

FATF toplantısında, kripto para işlemlerinin gizli ve kara para aklama risklerinin elektronik cüzdanlarla artmasına duyulan endişeden bahsedildi.

Kripto Paralar Konusunda Endişeler Dile Getirildi

Türkiye’nin de üye olduğu FATF toplantısında ayrıca, sanal para birimleri için oluşturulan kılavuzun revizyonuyla birlikte kendi uluslararası standartlarını gözden geçirme ihtiyacı konuşuldu. Mart ayında gerçekleşecek olan G20 Maliyet Bakanları toplantısına cevap niteliğinde rapor verileceği söylendi. Aynı zamanda Temmuz 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak toplantılar için Çin başkan yardımcılığına seçildi.

Toplantıda Güney Kore, kara para aklama ile mücadele için kripto para işlemleri ile ilgili yükümlülükleri FATF’a açıkladı.

Güney Kore Kripto Para Yönergelerini Açıkladı

Finans Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise Güney Kore’nin kripto para ticareti ile ilgili para aklama yönergesini ilk hazırlayan FATF üyesi olduğu söylendi. Bilindiği gibi Güney Kore, isimsiz kripto para işlemlerini yasaklamıştı ve 30 Ocak tarihinde yürürlüğe girmişti. Aynı zamanda Güney Kore’nin Mali İstihbarat Birimi (FIU) finans kurumları için kara para aklama yönergeleri yayınlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum