Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FAST Güvenli Ödeme Sistemi ile Onaylı İşlemlerde Yeni Dönem

Merkez Bankası, onay gerektiren ödeme işlemlerinde güvenliği artırmak amacıyla geliştirdiği FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldığını duyurdu. İşte detaylar;
FAST Güvenli Ödeme Sistemi ile Onaylı İşlemlerde Yeni Dönem
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün onay gerektiren ödeme işlemlerinde güvenliği artırmayı hedefleyen FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi uygulamasının devreye alındığını açıkladı.

Sistemin 31 Mayıs 2024 itibarıyla devreye alındığına işaret eden TCMB, bu yeni hizmetin özellikle 2. el araç alım-satımı başta olmak üzere taraflar arasında güvence gerektiren çeşitli iş modellerinde kullanılabileceğini belirtti.

FAST sistemi üzerine kurulan bu aracılık hizmetinin, yetkili kuruluşlar tarafından onay veya tescil gerektiren para transferlerinde süreç tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluşta bekletilmesini sağladığı bildirildi.

Bu sayede, ödemeyi yapan kullanıcının onay veya tescil işlemi tamamlanmadan önce ödemenin karşı tarafa aktarılmayacağını, ödemeyi alacak olan kullanıcınınsa onay veya tescil işlemi gerçekleştiğinde ödemenin hesabına geçeceğini garanti altına alınmış olduğuna işaret edildi.

İlk aşamada, FAST Güvenli Ödeme İşlemi sisteminin 2 milyon lira işlem limitiyle kullanılabileceğinin bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB bugünkü açıklamasında, FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sistemi’nin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağını öngördüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.