Yatırım yapmaya başla!

Haziran’da Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Düşüşe İşaret Etti

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran ayında düşüşe işaret etti ve 2018 yılının ilk gerilemesini kaydetti. Küresel gıda fiyatlarında önemli bir ibare olan endeks ile ilgili detaylar haberimizde;
Haziran’da Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Düşüşe İşaret Etti

Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, Haziran ayında düşüş kaydetti. 2018 yılında ilk defa gerileyen fiyatlar, küresel üretim beklentilerinin düşük olmasına rağmen azaldı. Ticaret politikası anlaşmazlıklarının fiyatlar üzerinde etkili olduğu tahmin ediliyor. Endeksteki düşüşün temel nedeni ise buğday, mısır ve soya fasulyesi de dahil bitkisel yağ fiyat kotasyonlarının Mayıs ayına göre daha düşük olması şeklinde açıklanıyor.

Endeks Haziran ayında 173,7 puan oldu ve Mayıs ayı seviyesinin yüzde 1,3 altında gelmiş oldu.

FAO Gıda Fiyatları Endeksi Yüzde 1,3 Düştü

FAO Gıda Fiyat Endeksi, belirli gıda maddelerinin seçilmesi ile oluşturulan bir emtia sepetindeki ürünlerin, uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimin ölçümüyle belirlenmektedir. Buna göre hububat ve bitkisel yağ fiyat endekslerinin gerilediği görülmektedir.

FAO Hububat Fiyat Endeksi, Haziran ayında yüzde 3,7 oranında düşüş kaydetti.

FAO Hububat Fiyat Endeksi Düştü

Temel tahılların hasat olanaklarına dair öngörüler olumsuz bir tabloya işaret ediyordu. Bu da yükseliş anlamına gelmeliydi. Ama uluslararası mısır ve buğday fiyatlarında, artan ticari gerilimin etkileri ile “görece ani düşüş” meydana geldi.

FAO, Haziran ayında yıllık dünya toplam hububat üretim seviyesine dair tahminlerini de güncelledi.

Yıllık Toplam Üretim Tahmini Düşürüldü

Buna göre; 2018 yılında hububat üretimi 2 milyar 586 milyon ton seviyesinde gerçekleşecek. Bu tahmin, rekor üretim hacmine ulaşılan 2017 rakamlarından 65,4 milyon ton (yüzde 2,4) daha azına işaret ediyor. FAO tarafından yayımlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti‘ndeki tahmin ise Mayıs ayında öngörülen seviyenin 24 milyon ton altında. Güncelleme, Avrupa Birliği’nde buğday ve Rusya ile Ukrayna’da buğday ve iri taneli üretim seviyelerinin düşüş geleceğine yönelik tahminlere dayalı.

Küresel hububat kullanımının ise 2018/19 döneminde 2 milyar 641 milyon tona ulaşması tahmin ediliyor.

Küresel Hububat Kullanım Tahmini Düştü

Kullanım miktarının, yeni üretimden daha hızlı artması ise geçen 5 sezonda biriken üründen oluşan dünya hububat stoklarının sezon başlangıcına göre yaklaşık yüzde 7 aşağı çekilmesi olarak görülebilir. Dünya ölçeğinde hububat stok kullanım oranı, yüzde 30,6’dan yüzde 27,7 seviyesine geriledi ve 4 yıldır ilk defa düşüş kaydetmiş oldu.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi ise Mayıs ayına göre yüzde 3 oranında geriledi ve son 29 ayın en düşüğüne işaret etti.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi Düştü

Palm, soya fasulyesi ve ayçiçeği yağı fiyatlarının tümünde bu düşüş gerçekleşti. ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının gündeme sık sık taşınması, başta soya fasulyesi olmak üzere ABD çıkışlı ihraçların fiyatları üzerinde belirgin baskı oluşturuyor. Doların güçlü seyri ise fiyatların aşağı yönde hareket etmesine neden oluyor.

Gıda ve Tarım Örgütü Şeker Fiyat Endeksi de yüzde 1,2 oranında yükseliş gösterdi.

Şeker Fiyat Endeksi Yükseldi

Dünyanın en büyük şeker üreticisi ve ihracatçısı olan Brezilya’da yağış azlığının şeker kamışı hasadı ve üretimini kötü etkileyeceği yönündeki endişeleri artırdı. Dolayısıyla bu endişelerden kaynaklanan ardışık düşüş tablosu tersine çevrilmiş oldu.

Şeker Fiyatındaki Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın…

FAO Süt Ürünleri Endeksi gerilemeye, Et Ürünleri Endeksi ise yükselişe işaret etti.

Süt Endeksi Geriledi, Et Endeksi Yükseldi

Süt Ürünleri Endeksi‘nde yüzde 0,9 oranında gerileme yaşandı. Nedeni ise Avrupa Birliği ve ABD’de peynir ihraç olanaklarının artması, fiyat kotasyonlarında izlenen ve yağsız süt tozu fiyatlarındaki artışın etkisini karşılamanın ötesine geçen seviyelerde gerçekleşen düşüş şeklinde açıklandı. Et Fiyat Endeksi ise Mayıs ayında küçükbaş ve domuz et değerlerindeki yükseliş dalgasının etkisi ile yüzde 0,3 oranında artış kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum