Yatırım yapmaya başla!

Faktoring Şirketleri Yol Ayrımına Geldi

Faktoring Şirketleri Yol Ayrımına Geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), faktoring şirketlerine ödenmiş sermayelerini en az 20 milyon liraya tamamlamaları için 3 yıllık bir süre vermişti. Bu sürenin bitmesine 4 ay kaldı. BDDK’nın şart koyduğu 20 milyon lirayı hala tamamlamayan yaklaşık 20 şirket bulunuyor. 2015 yılı başında faaliyet gösteren 77 şirketten bir kısmı 20 milyon lirayı tamamlarken, 6 tanesi kapatma kararı aldı.

Gelen haberlere göre birçok şirket bu rakamı tamamlayabilecek güce sahip; fakat işe devam edip etmeme konusunda bazı şirket sahipleri yol ayrımına geldi.

BDDK, faktoring şirketlere şart koyduğu 20 milyon ödenmiş sermayelerin tamamlanması için 2012 yılının sonlarında başlattığı süreyi 13 Aralık 2015’te sonlandıracak. Birçok şirket bu sürenin 2016’nın Ocak ayına ötelenmesini istedi. Ancak BDDK’nın bu talebe sıcak bakmadığı, bunun ötesinde Finansal Kurumlar Birliği’ne yazı göndererek şirketlerin eksik sermayelerini bir an önce tamamlamaları gerektiğini istediği biliniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre faktoring şirketler, bu yılın ilk yarısında geçen yılla kıyaslandığında cirolarını %15.4 artırdı. Bu artışla cirolar 31 milyar liraya yükseldi; ama şirket karlılıkları %21.7 oranında düşüş gösterdi. Yılın ilk yarısında sağlanan kar, geçen yıl 325 milyon lira iken, bu yıl 267 milyon lira olarak açıklandı.

Faktoring şirketlerde yaşanan bu sürecin, adeta yabancı yatırımcıların kolladığı bir fırsat olduğu söylenebilir. Çünkü yabancı yatırımcıların uzun süredir Türkiye’de satın almak için faktoring şirket aradıkları biliniyor.

BDDK’nın getirdiği ödenmiş sermayelerini 20 milyon liraya tamamlama zorunluluğu birçok patronu tamam mı devam mı noktasına getirdi. 2012 düzenlemesi öncesinde bu rakamın 5 milyon lira olması yetiyordu. Şimdi ise şirket sahipleri bir 15 milyon lira daha yatırım yapma konusunda kararsızlık yaşıyor. Bu kararsızlıkla kapatma kararı alan bazı faktoring şirketler şöyle; Ce-SA, AS, Trend, Kıbrıs İktisat, Turkish ve First Faktoring. Bu isimlerle birlikte son 9 yılda BDDK denetiminde olan toplam 44 şirket kapanmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum