Yatırım yapmaya başla!

Zengin ile Fakir Arasındaki Uçurum Giderek Büyüyor!

Zengin ile fakir arasındaki uçurum hepimizin bildiği bir şey olsa da ortaya çıkan verilerle, gerçekler çok daha net anlaşılıyor. İşte zenginin daha zengin fakirinse daha fakir olduğu bir Türkiye!
Zengin ile Fakir Arasındaki Uçurum Giderek Büyüyor!

Ülkemizdeki yaşam koşullarının ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca arka arkaya gelen zamlar da hepimizin malumu! Daha geçtiğimiz günlerde MTV’ye % 40’lık zam geleceği duyurulmuş, bunun üzerine tepkisini göstermek isteyen halk sosyal medya mecralarına yüklenmişti.

Sonuçta; 3 kuruş parayla geçinmeye çalışan milyonlarca insanı ilgilendiren zamlar, zengini pek etkilemese de fakirin belini epey büküyor diyebiliriz. Ayrıca birkaç ay önce açıklanan Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı hakkındaki veriler de ülkemizdeki durumun gidişatını gösteriyor. İşte tam da bu noktada, zenginler ile yoksullar arasındaki farkın da ne kadar
büyüdüğü istatistiklerle açıklandı.

TÜİK verilerine göre 2014 yılında en zengin % 5’lik kesimin geliri en yoksul % 5’lik kesimin gelirinin 20 katıydı.

TÜİK verilerine göre 2014 yılında en zengin % 5’lik kesimin geliri en yoksul % 5’lik kesimin gelirinin 20 katıydı

2016 yılında ise bu oran 23 kata kadar çıktı. Bu durumda bankaların vatandaşı borçlanmaya teşvik etmesi ve kredi almada yaratılan kolaylıklar fazlasıyla etkili oldu. Öte yandan, milyonerlerin bankalardaki parası 14 yılda % 3.059 oranında artış gösterdi.

Türkiye’deki milyoner sayısının arttığı, BDDK verileriyle ortaya kondu.

Türkiye’deki milyoner sayısının arttığı, BDDK verileriyle ortaya kondu

Keza bu senenin Ağustos ayında hesabında 1 milyon ve üzerinde parası olan yurtiçi mudi sayısı 125.381 kişi olarak belirtildi. Ve yılbaşında, yani yalnızca aylar öncesinde bu sayı 110.892’ydi. Öte yandan, TBB verilerine göre Ağustos ayı itibariyle bireysel kredi ya da kredi kartı borcunu ödememiş ve borcu devam eden kişi sayısı 3.102.106’larda seyrediyor.

Ayrıca BDDK, 2003 yılının Ocak ayında 6.8 milyar lira olan konut, taşıt, ihtiyaç kredileri ve kredi kartı borcunun, 2017 Ağustos 476.7 milyar liraya çıktığını gösterdi.

BDDK verileri yaklaşık 3 milyon kişinin borcunu ödeyemediğini gösterdiAynı dönemde takibe düşen bireysel kredi ve kredi kartları 306 milyon liradan 18.4 milyar liraya çıktı. Sonuç olarak; kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 69 kat artarak 2.269.415’e, tüketici kredisi borcunu ödemeyenlerin sayısı ise 531’e katlanarak 2.989.674’e ulaştı.

Son 14 yılda vatandaşın mevduatı % 885 artarak 150 milyar liradan 1 trilyon 479 milyon 336 bin liraya ulaştı.

Son 14 yılda vatandaşın mevduatı % 885 artarak1 trilyon 479 milyon 336 bin liraya ulaştı.

Diğer taraftan, 1 milyon liranın üzerinde mevduatı olanların serveti 24.2 milyardan 767.7 milyara yükseldi. Ne var ki bankalardaki mevduatı 10 bin liraya kadar olanların birikimi 2003’ten bu yana sadece 11.9 milyar artarak 56.2 milyar lira oldu.

Sözcü’nün haberine göre CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak söz konusu verileri örnek vererek; “servet giderek tepede toplanıyor” dedi. Vatandaşın güçlükle geçindiğini ve para biriktiremediğini söyleyen Öztrak, tablonun Türkiye’deki büyümenin sürdürülebilirliğini sorgulattığını, sosyal huzurun devamı konusundaki kaygıları arttırdığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum