Yatırım yapmaya başla!

Faizleri Sabit Tutan TCMB Sonrasında Dolar 5,6269 Liraya İndi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) PPK toplantısında beklentilere paralel olarak faizler sabit tutuldu. Dolar ise 5,63 liraya indi. İşte detaylar;
Faizleri Sabit Tutan TCMB Sonrasında Dolar 5,6269 Liraya İndi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yüzde 24 düzeyinde olan politika faizi sabit tutuldu. TCMB enflasyonda ciddi bir iyileşme görülene kadar sıkı para politikasını sürdüreceğini dile getirdi. Dolar kuru ise TCMB kararının açıklanmasıyla birlikte hızlı bir gerileme kaydetti ve 5,6269 liraya geriledi.

TSİ 14:00’te 5,7097 lirayı kaydeden dolar kuru, 14:20’de 5,6286 liraya kadar geriledi ve düşüşünü sürdürdü.

Dolar Karar Sonrası Sert DüştüEylül PPK toplantısında yapılan 625 baz puanlık önden yüklemeli faiz kararı sonrasında dolar kuru 6,30 lira seviyelerinden 5,90 liraya gerilemiştir. Bu düşüş hareketi anlık değil, birkaç haftaya yayılan bir etki olmuştu. Ardından 12 Ekim tarihinde Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ile birkaç gün içerisinde 5,51 lira seviyelerine kadar inmişti.

TCMB’nin bir hafta gibi bir süredir yorumlanan PPK beklentilerine ek olarak küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle dolar kuru, 5,75 liranın üzerinde seyretmeye başlamıştı. Bugüne ise 5,6928 lira seviyesinden başlayan dolar, yataya yakın bir yükseliş ivmesi ile 5,7350 liraya kadar çıktı. Toplantı saatinin yaklaşmasıyla birlikte bir miktar düşen kur, karar sonrasında daha hızlı hareket ederek 5,6269 liraya indi.

Dolar kuru TSİ 16:00 itibariyle yüzde 2,80 oranında eksi yönde 5,6465 lira seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar Karar Sonraı 5,64 LiradaUzmanların büyük bir çoğunluğunun beklentileri dahilinde açıklanan PPK kararları yorumlanmaya devam ediliyor. QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, bankanın beklendiği gibi faizleri sabit tuttuğunu belirtti ve karar metnini yorumladı. Kanlı, “karar metni de aslında neredeyse bir öncekinin karbon kopyasıydı. Tek fark yavaşlayan iç talebin enflasyona düşüş yönünde verdiği kısmı desteğe değinilmesiydi,” ifadelerini kullandı.

Kararın piyasaya etkisinin nötr olduğunu ifade eden Kanlı, Ekim ayında çok büyük ihtimalle yıllık enflasyonda düşüş görüleceğini ve bunun TCMB’nin faizi serbest bırakmasında dikkate aldığı unsurdan olması gerektiğini söyledi. Kanlı, enflasyonun 2019 yılının Temmuz ayına kadar yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceğini beklediğinden de bahsetti. Faiz artışı beklentisi olmamasına rağmen indirim için de çok alanı olmadığını dile getirdi. Ancak gelecek yılın ikinci yarısına doğru bir indirim sürecine girilebileceğini ifade etti.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı yılbaşından beri 1600 baz puanlık ciddi bir artış yapıldığına dikkat çekti.

Banu Kıvci Tokalı PPK YorumuTokalı, sadeleşmeye ek olarak yılın tamamında yapılan faiz artışı ile güçlü bir sıkılaşma süreci yürütüldüğünü anımsattı. Bugün ise sıkılaşmada ek adım atmamasında, kurda görülen istikrar kazanma eğilimine ve geçmiş faiz artırımlarının gecikmeli etkilerini görme ihtiyacına dikkat çekildiğini söyledi. Aynı zamanda Tokalı, TCMB’nin Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı çerçevesinde yapılan fiyat indirimlerinin enflasyon görünümü ve beklentilerine nasıl etkiler yapacağını izleme ihtiyacı duyduğuna da değindi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi TCMB’nin iç talep zayıflamasına ve enflasyon görünümüne dikkat çekse de sıkı duruşu koruduğunu söyledi.

Haluk Bürümcekçi PPK YorumuBürümcekçi, para politikası duruşuna ilişkin sıkılık mesajının değişmemesine dikkat çekti ve “Kurulun ekonomiye ilişkin değerlendirmeleri iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın hızlandığına, enflasyonda ise fiyat istikrarı açısından risklerin devamına işaret etti,” ifadelerini kullandı. Tüm fonlamayı ise haftalık repo ihalesinden yapmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum