Paylaşım

Faiz İndirimi Devam Edecek mi?


 

Merkez Bankası sonunda faiz indirimine gitti ve politika faizi 25 baz düşürüldü. Faiz koridorunun üst bandında 50 puan, alt bandında 25 baz puan indirim yapıldı. Peki, bu faiz indirimleri devam edecek mi?

2015 yılının başından beri beklenen önemli faiz indirimi sonunda dün yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın merkez bankasını eleştirmesi, merkez bankasının ise önce enflasyonun düşmesi gerektiğini söylemesi; bir süre gerginlik yaşanmasına neden oldu. Daha sonra MB Başkanı Erdem Başçı dün gerçekleşen PPK toplantısında faiz indirim kararı aldı.

İşte Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları:

  • Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan indirdi ve % 7,75 seviyesinden % 7,50 seviyesine çekti.
  • Faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirerek %11,25’ten %10,75’e düşürdü.
  • Faiz koridorunun alt bandını 25 baz puan indirerek %7,5’ten % 7,25’e çekti.
  • Gecelik borçlanma imkanı faizi de 50 baz puan indirilerek % 10,75’ten %10,25’e düşürüldü.

Para Politikası Kurulu toplantılarından bu faiz indiriminin gelmesi bekleniyordu. Beklenen gerçekleşti ve 2 yıl sonra bütün faiz oranları düşürülmüş oldu. 17 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen toplantıda düşürülen faizler o zamandan bu zamana kadar sıkı bir politikaya hakim olmuştu.

Merkez bankası bir yazılı açıklama yaptı ve sıkı para politikasını yorumladı. Açıklamasının sonunda para politikasının enflasyona bağlı olduğunu şu cümlelerle belirtti: “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Faiz indirimlerinin gelmesinden sonra ekonomistler merkez bankasının şubat ayındaki yıllık TÜFE’de artış ihtimaline karşın faiz indirimlerinin devam edebileceği yönünde mesaj verdiğini söylüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, faiz indirim kararını yorumlayanlardan oldu. Davutoğlu, “faizlerin inme trendinde olması önemli ama daha fazla ivmeyle olması kanaatindeyiz,” dedi.

Aynı zamanda dünya emtia fiyatları ile Türkiye’yi değerlendiren Davutoğlu, “dünyadaki emtia fiyatlarındaki gelişmeler ve siyasetteki istikrar/ekonomik parametreler ve enflasyonun düşme eğilimine girmesi nedeniyle beklentimizin daha fazla indirim yönünde olduğunu dile getirdik. Türkiye’de bu konuda tekrar değerlendirmeler yapacağız,” şeklinde konuştur.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın