Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz İndirimi Mesajı Verecek ABD İşsizlik Oranları için Ekonomistler Tahminlerini Açıkladı

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdam verilerinin ilan edilmesine saatler kala, önde gelen ekonomistler, oldukça önemli olan bu veriler hakkında tahminlerini açıkladı.
Faiz İndirimi Mesajı Verecek ABD İşsizlik Oranları için Ekonomistler Tahminlerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün Kurtuluş Günü sebebiyle kapalı olan ABD piyasaları bugün 15:30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinden etkilenecek. ABD, verilerin henüz açıklanmadığı şu saatlerde, düşük hacimli dalgalı bir seyir beklentisinde.

Geçtiğimiz ay beklentilerin oldukça altında gerçekleşen tarım dışı istihdam verilerinden bugünkü beklenti 160.000 civarında artış yönünde. Bu veriler faiz indirimine gideceği düşünülen Fed için de kritik önem taşıyor.

ABD’nin tarım dışı istihdam verileri Fed’in faiz indiriminden kaçmasına ya da indirim için çok daha güçlü bir adım atmasına sebep olabilir.

ABD'nin Tarım Dışı İstihdam Verileri Fed'in Faiz İndiriminden Kaçmasına Sebep OlabilirGeride bıraktığımız Mayıs ayında istihdam oranı sadece 75 bin artmıştı. Son 49 yılın en düşük seviyesi olan %3.6’da kalması ve ücretlerin ise %3.2 oranında artacağı öngörülüyor. Pek çok ekonomist de buna yönelik tahminlerini paylaştı.

Bloomberg Economics, istihdam verisinin 150 bin artacağını öngörüyor. Bunun yanında işsizlik oranının %3.7 ve yıllık ücret artışının %3.1 olacağını söylüyor. Carl Riccadonna ve Yelena Shulyatyeva isimli ekonomistler “İstihdam verisi Fed’in faiz indirme kararındaki en önemli veri olacak. Haziran ayı verisinde zayıflığın sürme riski var, bu da istihdam piyasasının sağlığının tehlikede olduğunu gösterir.” dedi.

İstihdam raporunun iyi çıkmasının Fed’in faiz indirim kararında beklemede kalmasına sebep olabilecekken ABD Hazine tahvil faizlerinin de yükselmesine sebebiyet verebileceği düşünülüyor.

Charlotte merkezli Bank of America kurumu da istihdamın 155 bin artacağını öngörüyor. İşsizlik oranının ise %3.6 ve yıllık ücret artışının %3.2 olacağını düşünüyor.

Bank of America İstihdamın 155 Bin Artacağını ÖngörüyorABD Ekonomisti Michelle Meyer “Ticaret konusundaki belirsizliklere bağlı olarak küresel imalat aktivitesinde zayıflama, istihdam piyasasına da baskı yapmış olabilir. Ücret artışlarına dair yukarı yönlü risk görüyoruz.” şeklinde görüş bildirdi.

Tahmin yürüten Wells Fargo&Company adlı finansal hizmet şirketi ise istihdamın 165 bin artacağını öngörürken, işsizliğin %3.6 ve ücret artışının %3.2 olacağını tahmin ediyor. Kıdemli Ekonomist Sam Bullard istihdam artışının ülke çapında artsa da ölçülü olacağını belirtti.

ABD’nin tarım dışı istihdam raporunun Bağımsızlık Günü’nden hemen sonra ve çoğu yatırımcının tatilini uzattığı bir döneme denk gelmesinden dolayı piyasalar daha da volatil olabilir.

Piyasalar Daha da Volatil OlabilirFed Başkanı Jerome Powell “Sadece bir istihdam verisine bakmaktan hoşlanmıyoruz. Üç ila altı aylık dönemin ortalamasına bakmayı tercih ediyoruz.” dedi. Bununla birlikte piyasa ayrıca Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu ayki toplantısında çeyrek puandan biraz daha fazla bir gevşemeye gidebileceğini fiyatlamakta.

Morgan Stanley istihdamın 169 bin, işsizliğin % 3.6, ücret artışının %3.2 olmasını bekliyor. Ekonomist Ellen Zentner “Haziran ayı anket haftasında işsizlik maaşı başvuruları düşük seyrini sürdürdü, bu da sağlıklı istihdam piyasasına işaret ediyor ama ADP verisi de aşağı yönlü sürpriz olabileceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

UBS ise istihdamın 170 bin, işsizliğin %3.6, ücret artışının %3.1 olmasını bekliyor.

UBS ise İstihdamın 170 Bin Olmasını BekliyorEkonomist Robert Martin “ticaret gerilimi istihdama baskı yapabilir. Ay başında ticaret gerilimi artıyordu.” yorumunu yaptı. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olup mal varlığı 1.9 trilyon dolar olan Citigroup ise İstihdamın 194 bin, işsizliğin 53.6, ücretlerin %3.2 artmasını bekleniyor. Ekonomist Veronica Clark “Yukarı yönde sürpriz Temmuz’da 25 baz puandan daha fazla indirim fiyatlamasına neden olur.” yorumunu yaptı.

New York’ta bulunan ve Amerikan çokuluslu bağımsız bir yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi olan Jefferies ise 185 bin, işsizliğin % 3.6, ücretlerin % 3.2 artmasını bekliyor.

Açıklanması için geri sayım başlatılan ABD tarım dışı istihdam verileri tarım sektörü haricinde (sanayi, kamu, hizmet gibi) son ay içinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri analiz edecek. Bu verilerin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi ülkenin para birimine pozitif etki yaratırken, piyasa beklentisinin altında gelmesi ise negatif bir etki yaratır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu