Yatırım yapmaya başla!

Faiz Beklentileri Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Faiz Beklentileri Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota dün yaptığı konuşmasında, FED’in faiz oranlarını bu yıl içerisinde artırmaması gerektiğini ifade etti. Narayana Kocherlakota ABD Merkez Bankası’nın hedeflerine en iyi, federal fon oranlarını mevcut seviyesinde tutarak ulaşabileceğini belirtti.

FED’in Aralık 2008’den bu yana sıfıra yakın bir seviyede giden faiz oranlarının, bu Haziran ayında artırılması bekleniyordu. Fakat ekonomik verilerin beklenenden düşük gelmesi bu durumun gerçekleşme ihtimalini de düşürmüş oldu.

FED’in 2015 yılı içerisinde faiz artırımı yapmaması gerektiğini düşünen Kocherlakota, enflasyonun çok düşük olduğunu ve ekonomik verilerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Kocherlakota sözlerine şu şekilde devam etti, “Enflasyon ve istihdam verileri, ülke olarak daha çok üretip tüketebileceğimizi gösteriyor. Para politikası istenen sonucun yaratılması için kullanılabilir ve kullanılmalı.”

Jeffrey Gundlach ise faiz artırımı konusuyla ilgili olarak, güçlenen doların FED’in faiz artırımına gitmesine engel olacağı tahmininde bulundu. Gundlach Salı günü yaptığı konuşmasında, “FED’in dolar tarafından yönlendirilmesi ile ilgili zor bir pozisyonda bulunuyoruz. Doların rallisini düşürmesi ile birlikte yakın zamanda FED’in faiz oranlarını artırma imkanının olduğunu duyacaksınız ve dolar güçlenecek. Tekrar başa döneceğiz,” şeklinde yorum yaptı.

Doların sürekli bir boğa piyasasında olacağını düşünen Gundlach, 3-4 yıl daha güçlü halini koruyacağı tahmininde bulundu.

FED’in yapacağı faiz artırımının zamanına yönelik beklentiler uluslararası piyasaların şekillenmesini sağlıyor. Asya hisse senetleri ve Yeni Zelanda Doları geriledi. Petrol varil başına 60 doların üzerinde seyretti. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0,4 geriledi, Sydney ve Seul’de hisse senedi endeksleri % 1’in üzerinde azalma gösterdi. Bakır % 1 oranında değer kaybederken, Yeni Zelanda doları da % 1,1 geriledi.

Petrol bu yıl içerisinde ilk kez 60 doların üzerine çıktı. Çin hisse senetleri son 3 yılın en büyük düşüşünün ardından yeniden ralli yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum