Yatırım yapmaya başla!

Faiz Artırımının OVP ile Pekiştirilmesi İç Piyasa için Daha Etkili Olabilir

Beklentilerin üstünde gelen faiz artırımı piyasalarda uzun soluklu etki yaratmaya yetmedi. Yapılacak açıklamalarda artışı pekiştirecek düzenlemeler olumlu etki meydana getirebilir.
Faiz Artırımının OVP ile Pekiştirilmesi İç Piyasa için Daha Etkili Olabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 20 Eylül Perşembe Günü açıklayması planlanan orta vadeli program takip ettiğimiz önemli gelişmeler arasında. Küresel ve yerli yatırımcıların da dikkatini üzerine yoğunlaştırdığı açıklama öncesinde dolar yüzde 1,6 oranında bir gerileme ile 6,28 TL civarında işlem görüyor.

Sermaye piyasaları işlem araçlarından hisse senetlerine bakacak olursak BİST 100 endeksi 95.763 puan civarında seyrediyor. PPK faiz artırımı öncesi fiyatlama gösteren hisse senetleri ile yükselen endeks, yükseliş trendine girmesi için 94.500 puan üzerinde seyretmeliydi. Son günlerde performası olumlu olan BİST 100’de bir yükseliş trendi başladı demek için erken. Faiz etkisinde görülen fiyatlamaların, OVP ile pekiştirilmesi bekleniyor.

İç ve dış yatırımcıların rahatlatılması, piyasayı genel olarak rahatlatabilir.

TCMB Faizini Pekiştirici Planlar SunulmalıYabancı yatırımcıların faiz artışından memnun olmaları yatırım yapmalarına tesir etmemişti. Yapılan fair artırımında, iç piyasayı göz ardı etmeyen yabancı yatırımcılar yerel firmalara yönelik hamleler ile düzenlenecek bir ortam var olduğunda yatırıma geçebilir.

Türk lirası Amerikan doları paritesinde izlenen yüksek volatiliteyi azaltmaya yetmeyen faiz artırımının OVP ile pekiştirilmesi TL’de yatay bir seyire neden olabilir. Düşük esneklik gösteren Türk lirası döviz karşısında, yabancı ve yerli yatırımcılar için cazip bir tablo oluşturabilir. Ancak Merkez Bankası’nın verdiği sıkılaşma mesajı Orta Vadeli Program’da konulan hedeflerle ve makro ihtiyati tedbirlerle pekiştirilmezse hisse senedi piyasasındaki yükseliş sınırlı olur.Faizin beklenen etkiyi yaratmaması, iç piyasalara yönelik yapılacak hamlelerin gerekliliğini gösteriyor.

Bakan Albayrak’ın açıklayacağı planda piyasanın beklentisi makro ihtiyati tedbirlerle faiz artırımını pekiştirmek.

Bakan Bayrak'ın İç Piyasayı Rahatlatması BekleniyorPeki nedir bu makro ihtiyati tedbirler? Ekonomi politikasını dört farklı kategoride toplamak mümkündür: para politikası, maliye politikası, alternatif politikalar ve makro ihtiyati politikalar. Makro ihtiyati politikalar finansal sistemde (bankalar, finansal kiralama şirketleri, sigorta şirketleri, faktoring şirketleri ve diğerleri) ortaya çıkabilecek riskleri düşürmek ve denetlemek amacını güden önlemler bütününü tanımlamak için kullanılıyor. Bu politikaları uygulamakta güdülen amaç ise finansal sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilecek sistemik riskin reel ekonomi ve finansal sistem üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamaktır.

Makro ihtiyati politikanın temel amacı doğrultusunda hedeflerinin sistemik meydana gelen şok etkisini azaltmak, finansal kaldıraç kullanımını makul sınırlar içinde tutmak ve kredi ile varlık fiyatları arasındaki ilişkinin doğru kurulmasını sağlamak,  kurumdan kuruma sıçrayabilecek finansal sorunları yani piyasada domino etkisini denetlemek ve engellemek.

Makro ihtiyati politikaların, mikro yansımaları da var.

Makro İhtiyatlı Önlemlerin Mikro YansımalarıMakro ihtiyati önlemlerin mikro yansımaları da var. Makro ihtiyati önlemler finansal sistemin istikrarını sağlamayı amaçlarken, mikro ihtiyati önlemler de bireylerin ve şirketlerin tek tek finansal sağlığını korumayı amaçlıyor. Makro ihtiyati politika, finansal sorunların sistemik riske dönüşmesini ve sonuçta GSYH’nın küçülmesini önlemeye çalışırken mikro ihtiyati önlemlerle tüketicilerin korunması amaçlanıyor.

Makro ihtiyati önlemler, teşhis ve operasyon süreçleri ile tamamlanıyor.

Teşhis Sürecinden Sonra Operasyonel İşlemler GeliyorMakro ihtiyati politika araçlarını iki kategoride ele alıyoruz; birincisi teşhis amaçlı araçlar, ikincisi operasyonel amaçlar. Anlaşılacağı üzere sistemik risklerin teşhisleri birinci aşama, ikinci aşama ise teşhis edilen risklere yapılan operasyonlar.

Makro ihtiyati politikalardan istenilen sonucun alınması için bunların PPK politikaları ile desteklenmesi gerekiyor. 14 Eylül Perşembe’si yapılan faiz artırımına bakacak olursak birinci hamle gerçekleşti, yarın ise ikinci hamle yani makro ihtiyatlı önlemler görünüyor. Hamlelerin birbiri ile pekiştirilmesi, tesirlerini güçlü kılarken vadesini uzun tutacaktır. Pekiştirilmiş iki hamlelerden kuşkusuz denetim ve gözetim altında sürdürülmesi meydana getireceği olumlu etkileri arttıracaktır.

Bu bilgiler ışığında yarın açıklanması planlanan OVP beklentim olumlu etkiler görüleceği yönünde.

PPK Faiz Artırımı OVP İle Desteklenirse Etkisi ArtarPaylaştığımız verilerin eşliğinde piyasalarda tek başına yetersiz kalan faiz artırımına eş olacak makro ihtiyati önlemlerin önemi meydana çıkıyor. Bakan Albayrak’tan gelecek olan açıklamalar öngörlen doğrultuda olursa, iç piyasanın ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken bir Türkiye finansalları manzarası görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum