Yatırım yapmaya başla!

Faiz Artırımı Hindistan’ın Durgun Konut Piyasasını Daha da Kötüleştirebilir

Uzmanlar faiz artırımının Hindistan'ın konut piyasasını daha da kötüleştirebileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Faiz Artırımı Hindistan’ın Durgun Konut Piyasasını Daha da Kötüleştirebilir

Hindistan Merkez Bankası’nın Cuma günü faiz oranlarını yükseltmesi beklenirken ülke ekonomisi ve sektörlerle ilgili farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Hindistan’ın konut piyasasıyla alakalı bildirilen görüşler oldu ve uzmanlar faiz artırımı yapılsa bile sektördeki durgunluğun devam edeceği yönünde yorumda bulundu.

JLL India CEO’su ve Başkanı Ramesh Nair de Hindistan’daki konut sektörü talebinin; alım gücü meseleleri, elde kalmış stoklar, politika değişiklikleri ve tedavülden kaldırma programı yüzünden son yıllarda yavaşladığını dile getirdi.

Gayrimenkul hizmetleri şirketinin CEO’su bugün verdiği demeçte; faiz artırımının konut piyasası görünümünde kesinlikle olumsuz bir etki yaratacağını söyledi.

JLL India CEO’su ve Başkanı Ramesh Nair Hindistan Konut Piyasası Yorumu Bu noktada; Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) repo oranını ya da ticarş bankalara borç verme oranını 25 baz puan artırarak 6.75 seviyesine çıkarması beklendiği hatırlatıldı. Ayrıca Hindistan’ın artan ABD faiz oranları, yükselen ticaret gerilimleri ve petrol fiyatları ile halihazırda zorlu bir küresel ortam ile çevrelendiği de vurgulandı.

DBS Bank’tan ekonomist Radhika Rao da Hindistan’ın dengesiz finansal piyasalarının Hint rupisini rekor düşük seviyelerde tuttuğunu bildirdi .

Hint Rupisi Rekor Düşük Seviyelerdeİşte burada Nair’in yorumları devreye girdi çünkü kendisi yarın yapılacak bir faiz artırımının konut piyasası üzerinde negatif etki yaratacağını savundu.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde konut sektörü talebinin son yıllarda yavaşladığının üzerini çizen gayrimenkul şirketi CEO’su; “bugün konut pazarında gördüğüm en büyük zorluk, satın alınabilirlik. İkincisi ise geçen yıl Goods and Services Tax (Mal ve Hizmetler Vergisi) etrafında yaşanan kargaşa” dedi.

Elde kalan stoklara ve (500 – 1000 Hint rupisi banknotları kaldırma) tedavülden kaldırma programına da değinen Nair, bunların da yavaşlamaya katkısı olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası Faiz Artırımına Gidecek mi2016 yılında sunulan ve ev alıcıları ile geliştiricileri korumaya yönelik Real Estate (Regulation and Development) Act isimli yasadan da bahsedilen haberde; gecikmiş ya da bitmemiş konut projelerinin alıcılarının memnuniyetsizliğinin ana nedenlerinden olduğu aktarıldı. Keza Ağustos ayında yerel bir gazetede, 4.64 trilyon Hint rupisi (63.5 milyar dolar) değerinde yarım milyon konut biriminin ertelendiği açıklanmıştı ki bu emlak yasasının uygulanmasına rağmen gerçekleşmişti.

Bazı uzmanlar, ülke çapındaki bürokratik formalitelerin bu yeni kuralların etkili olmasına engel olduğunu öne sürdü.

Hindistan Emlak Sektörü Son Yıllarda YavaşladıIHS Markit Asya Pasifik Baş Ekonomisti Rajiv Biswas ise konuyla ilgili olarak; “2012 ile 2016 arasındaki yüksek faiz oranlarının yanında büyük şehirlerdeki emlak fiyatlarındaki artışın, konutları alıcılar için daha az uygun fiyatlı yaptı” ifadelerini kullandı. Ayrıca konuşmasına; “ekonomik büyümenin iyileşmesiyle birlikte 2018’in ilk yarısında Hint konut piyasasında bir miktar iyileşme yaşanırken, son RBI artışları borçlanma maliyetlerini şimdiden artırdı” diyerek devam etti.

Zaten gayrimenkul danışmanlığı Knight Frank’ın bir raporu, bu yıl Ocak ve Haziran ayları arasında konut satışlarının önceki yıla kıyasla % 3 arttığını göstermişti.

Hindistan Konut Piyasası Ne Olacak Knight Frank yöneticisi Shishir Baijal de yüksek faiz oranlarının ülkenin emlak sektörünü oluşturan konut piyasasında talebi iyileştirmek için gerekli ortamı yaratmaya yardımcı olmayacağını söyleyerek, en fazla 25 baz puan artırım yapılmasını umduğunu kaydetti. Sonuçta uzmanlar ortalama ev alıcısının yüksek faiz oranlarından gelen küçük bir etkiyi bile hissedebileceğini öngörüyor.

Bu da Hindistan Merkez Bankası artırıma gittikten sonra ülkenin diğer bankalarının da artırıma gidebileceğini, bunun hem gelecek alıcılar hem de mevcut borçlular için ekstra yük olacağı anlamına geliyor.

Bazı uzmanlarsa olası bir artırımın kısa vadede konut piyasasına yansısa da uzun vadede fazla etki yaratmayacağını düşünüyor.

Merkez Bankası Faiz Artırımı Uzun Vadede Etkili Olmayabilir Örneğin sektörden Anshuman Magazine; ev kredilerinin çoğunun istikrarsız olduğunu ve 15 – 20 yıllık kullanım haklarıyla geldiğini vurgulayarak, faiz oranlarındaki artışın ve düşüşün kredi kullanım süresi boyunca dengelendiğini belirtti.

Son olarak JLL India CEO’su Nair’in Hindistan konut piyasasının iyileşmesi için ülkenin; faiz oranları, altyapı ve gelir olmak üzere 3 alana odaklanması gerektiğini söyledi ve şu açıklamayı yaptı: “Hükümetin emlak sektörüyle ilgilenmesi çok önemlidir çünkü istihdam yaratılmalıdır, konut ve inşaat ülkede tarımdan sonra en büyük ikinci işverendir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum