Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Apple’ın Uyguladığı Komisyon Politikasına Tepki Gösterdi

Epic Games’ten sonra Facebook da Apple’ın uyguladığı komisyon oranına yönelik tepkisini gösterdi.
Facebook, Apple’ın Uyguladığı Komisyon Politikasına Tepki Gösterdi

Son günlerde Apple ile Epic Games arasındaki çekişme kamuoyunda büyük yankı buldu. Popüler Battle Royale oyunu Fortnite, masaüstü platformların yanı sıra iOS ve Android kullanıcıları tarafından da büyük ilgiyle oynanıyor. Bilindiği üzere iOS mağazası App Store’da uygulama geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Epic Games bu komisyonu ödememek adına Fortnite içerisinde yeni bir ödeme yöntemi geliştirdi. Bu durum Apple’ın tepkisini çekti ve oyun App Store’dan kaldırıldı. Benzer bir hamle Google’dan da geldi ve oyun Play Store’dan da kaldırıldı. Android kullanıcıları APK dosyası indirerek oyuna ulaşabiliyor. iOS tarafında ise böyle bir durum mümkün değil. Hatta Fortnite yüklü ikinci el iPhone modellerinin fiyatarında da bu nedenle artış yaşandı.

Epic Games oyunlarının mağazalarda kaldırılması sonrası her iki şirket aleyhine de dava açtığını duyurdu. Taraflar arasındaki kavgaya son olarak sosyal medya devi Facebook katıldı. Şirketin kullanıcıları aydınlatıcı bir mesajı Apple tarafından engellendi ve bu durum Facebook’un tepkisine neden oldu.

Facebook’tan Apple’a Tepki

Facebook’tan Apple’a Tepki

Apple’ın mağazasındaki uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon alması geliştiricilerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Sosyal medya devi iOS uygulamasında kullanıcılara böyle bir kesintinin olduğuna dair bilgilendirme yapmak istedi. Ancak Apple bu bilginin verilmesini engelledi. Sosyal medya devi COVID-19 ile mücadele kapsamında zarar gören işletmelere ve fenomenlere destek vereceği yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Uygulama üzerinden para aktarımının sağlanması adına çeşitli testler yapılıyor.

Twitch’te olduğu gibi kullanıcıların doğrudan destek sağlaması amaçlanıyor. Hazırlanan ödeme ekranında yapılan ödemenin yüzde 30’unun Apple tarafından kesintiye uğrayacağı bilgisine yer veriliyor. Ancak Apple bunun için sosyal medya devini uyardı ve sonrasında bu ifade, “Facebook bu ödemeden komisyon kesmiyor” şeklinde değiştirildi. Apple’ın bu kararı kullanıcılara alakasız bilgilerin gösterilmesi sebebiyle aldığı belirtiliyor.

Sosyal medya devinden de bu konuyla ilgili açıklama geldi ve “İnsanların harcadıkları paranın nereye gittiğini görmelerine şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Ne yazık ki Apple, %30’luk kesinti yaptığı bilgisini içeren şeffaflık bildirimimizi reddetti. Bu bilgiyi kullanıcı arayüzünde farklı bir şekilde sunmak için çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Apple’ın yanı sıra Google’ın da Play Store’da bu ifadenin gösterimesine izin vermediği belirtiliyor. Sosyal medya devinin yaptığı bu açıklama ile Epic Games’ten yana tavır aldığını söyleyebiliriz. Daha önce müzik servisi Spotify da yaşanan kavgada Epic Games’ten yana tavrını belli etmişti. Geçtiğimiz gün Fortnite için yayınlanan yeni sezon güncellemesi nedeniyle Apple kullanıcıları eski sezonda kaldı. Önümüzdeki günlerde taraflardan bu konuyla ilgili yeni açıklamaların gelmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum