Paylaşım

Facebook’un 3. Çeyrek Geliri Kastı Kavurdu


 

Bugün Facebook'un üçüncü çeyrek geliri açıklandı. Sosyal medyanın vazgeçilmez platformlarından biri olan Facebook, üçüncü çeyrekteki gelirini geçen yıla göre %41 artırdı!

Facebook, 30 Eylül’de biten üçüncü çeyreğe ait bilançosunu açıkladı. Buna göre dünyanın en ünlü sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook’un geliri, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %41 arttı ve 4,5 milyar dolara ulaştı. Şirketin net karı ise 896 milyon dolar oldu. Elde edilen bu başarı sayesinde şirketin piyasa değeri 300 milyar dolara yükseldi. Üçüncü çeyrek için piyasaların beklentisi 4,37 milyar dolar, net kar ise 817 milyon dolar olarak bildirilmişti. Buna göre Facebook, beklentilerin çok üzerine çıkmayı başardı. Şirket 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 3,2 milyar dolar gelir, 806 milyon dolar ise net kar elde etmişti.

Facebook’un kullanıcı sayısı geçen yıla göre %14 arttı ve 1,55 milyara ulaştı. Sitenin günlük ziyaretçi sayısı ise bir milyarı aşıyor. En popüler sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un mobil gelirleri, toplam gelirin %78’ini oluşturuyor. Geçen yıl bu oran %66 seviyesindeydi. Şirketin CEO’u ve kurucusu Mark Zuckerberg; “iyi bir çeyrek geçirdik ve birçok şeyi tamamladık,” diyerek gelinen noktadaki memnuniyetini dile getirdi.

Facebook ile ilgili diğer bir haber ise şöyle; hissedarlarından Marc Andreessen, Facebook hisselerinin %15’ini 31.9 milyon dolar karşılığında sattı. 2008 yılından beri Facebook’un yönetim kurulunda yer alan Marc Andreessen, 309,464 adet hissesini elden çıkardı. Andreessen; 2012 yılında küçük bir miktar, 2013’te ise 91 milyon dolar değerinde hisse satışı gerçekleştirmişti.

Öngörü yeteneği yüksek olan Andreessen, 2006 yılında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e mentorlük yapmıştı. Andreessen, verdiği öneriler ve tahminler ile belki de şu an Facebook’un 300 milyar dolar değere sahip olmasında en önemli etkenlerden biri oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın