Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Milyonlarca Kullanıcının Yüz Verisini İzinsiz Topladığı Gerekçesiyle Dava Açıldı

Sosyal medya devi Facebook’a kullanıcı verilerini sızdırdığı için yeni bir dava daha açıldı. Yüz tanıma verilerini sızdıran şirket 35 milyar dolar ceza ödeyebilir.
Facebook’a Milyonlarca Kullanıcının Yüz Verisini İzinsiz Topladığı Gerekçesiyle Dava Açıldı

Facebook sahip olduğu 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı ile dünya genelindeki en büyük sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların kişisel verilerini paylaştığı ve fotoğraflarını yüklediği bu platformun devasa bir veri havuzuna ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Şirketin bu verilere tam anlamıyla sahip çıktığını söylemek pek mümkün görünmüyor.

Geçtiğimiz yıl yaşanan Cambridge Analytica skandalı ABD’de milyonlarca kullanıcının verilerinin sızdırılmasına neden olmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde Facebook pek çok farklı yolla kullanıcı verilerinin ihlal edilmesi ile gündeme geldi. Daha önce aleyhine davalar açılan ve büyük para cezaları ile karşı karşıya kalan sosyal medya devine bir dava daha açıldı. Dava Facebook aleyhine sonuçlanırsa şirket rekor bir ceza ile karşı karşıya kalabilir.

Facebook Aleyhine Bir Dava Daha

Facebook Aleyhine Bir Dava Daha

Dev sosyal medya platformu Illionis’te yüz tanıma verilerini sızdırması nedeniyle davalık oldu. Facebook bir süredir bu davanın açılmaması için mücadele veriyordu. Ancak talep kabul gördü ve mahkeme tarafından açılan dava değerlendirmeye alındı. Davada Illionis’teki kullanıcıların fotoğraflarının yüz tanıma verilerinin sızdırılmasına yönelik açıldı. Facebook’un 2011 yılından bu yana bölgedeki kullanıcıların fotoğraflarını yüz tanıma sistemi ile izinsiz topladığı iddia ediliyor.

Davayı açanlar toplanan verilerin ne kadar süredir saklandığını ve başka mecralar ile paylaşılıp paylaşılmadığını bilmediklerini söylüyor. Uzmanlar sosyal medya devinin veri sızdırdığı her bir kullanıcı başına 1000 dolar ile 5000 dolar arası ceza ödeyebileceğini belirtiyor. Veri ihlalinden 7 milyonu aşkın insanın etkilendiği düşünülünce şirketin 35 milyar dolar gibi rekor bir ceza ile karşı karşıya kalması söz konusu.

Facebook Seçim Şansı Verdiğini Belirtiyor

Facebook Seçim Şansı Verdiğini Belirtiyor

Sosyal medya platformu aleyhine açılan dava ile ilgili kullanıcılarına gerekli bilgilendirmeyi yaptığını belirtiyor. Şirket adına açıklamalarda bulunan bir sözcü, “Facebook, insanlara her zaman yüz tanıma teknolojisinin kullanımından bahsetti ve kendileri için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda seçme şansı verdi. Seçeneklerimizi gözden geçiriyoruz ve güçlü bir şekilde kendimizi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Facebook geliştirdiği sistemde fotoğrafların otomatik olarak etiketlenmesini sağlıyor ve bunun için yüz tanıma teknolojisinden faydalanıyor. Bu veri ile akıllı telefonların kilidinin açılabildiği belirtiliyor.

Milyonlarca kullanıcının yüz tanıma verisini izinsiz toplama gerekçesiyle Facebook aleyhine açılan dava sonrası şirket hisselerinde yüzde 2’nin üzerinde bir düşüş yaşandı. Dava Facebook için olumsuz sonuçlanırsa sosyal medya devi bugüne kadar görülmemiş bir cezayı ödemek durumunda kalabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum