Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Yüz Tanıma Uygulaması Kullanıcı İsteğine Bağlı Olacak

Sosyal medya devi Facebook daha önce varsayılan olarak sunduğu yüz tanıma özelliğini artık kullanıcı isteğine bağlı olarak aktifleştirecek.
Facebook’un Yüz Tanıma Uygulaması Kullanıcı İsteğine Bağlı Olacak

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması olan Facebook, 2 milyarı aşkın kullanıcısı ile devasa bir platform olmayı sürdürüyor. Şirket her geçen gün kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Her ne kadar platform geçtiğimiz yıldan bu yana veri ihlalleri ile gündeme gelse de benzer durumların tekrar yaşanmaması adına sürekli yeni önlemler alınıyor. Başta Cambridge Analytica olmak üzere kullanıcı gizliliğini ihlal eden pek çok olay ile adından söz ettiren Facebook bu anlamda zor günler geçirdi diyebiliriz.

Sosyal medya devinin sahip olduğu algoritma kullanıcıların yüzlerini otomatik olarak tarama özelliğine sahip. Bilindiği üzere Facebook’ta yüz tanıma özelliği 2017 yılının sonlarında kullanıma sunulmuştu. Uygulama ile platformdaki tüm kullanıcıların yüzleri otomatik olarak taranıyordu. Ancak bazı kullanıcılara tanınan ayrıcalıkla bu taramadan muaf olabiliyordu. Artık bu seçenek herkes için geçerli olacak.

Yüz Tanıma için Gizlilik Seçeneği Geliyor

Yüz Tanıma için Gizlilik Seçeneği Geliyor

Sosyal medya devinde milyonlarca kullanıcının yüzlerinin taranması uzun zamandır gizlilik adına tartışmaları beraberinde getiriyordu. Yüz tanıma uygulaması sayesinde kullanıcıların herhangi bir fotoğrafının paylaşılması halinde etiket olmasa bile bildirim alabiliyorlardı. Bildirim sonrası kullanıcılar kendilerini etiketleyebilir ya da etiketsiz kalmaya devam edebiliyor. Bununla beraber fotoğraf sahibi dilerse resmin kaldırılmasını talep edebiliyordu.

Ancak bu özellik her kullanıcı için bugüne kadar kullanılabilir durumda değildi. Alınan son karar ile şirket bu gizlilik seçeneğini tüm kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Facebook önümüzdeki günlerde kullanıcılarına bir bildirim gönderecek ve kullanıcılar isterler bu bildirim ile yüz tanıma özelliğini aktif hale getirebilecek. İstemeyen kullanıcılar için bu özellik varsayılan olarak kapalı durumda olacak. Daha önce bu uygulama ‘Etiket Önerileri’ adı altında kullanılıyordu.

Bu özellik ile fotoğrafı yüklenen kişilerin etiketlemeleri adına başkalarından öneri gönderilebiliyordu. Bununla beraber kullanıcıların izni olmadan bu verilerin saklanıyor olması gizlilik tartışmalarına neden olmuş ve geçtiğimiz ay Facebook’un hak ihlali yaptığına karar verilmişti. Sonuç olarak artık yüz tanıma özelliği kullanıcıların insiyatifine bırakılıyor ve isteyenler bu uygulamayı aktif ya da pasif duruma getirebilecek.

Uzmanlar Yüz Tanıma Uygulaması için Uyarıyor

Uzmanlar Yüz Tanıma Uygulaması için Uyarıyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik uzmanları kullanıcıların yüz verilerinin başka bir kişisel bilgiye benzemeyeceği konusunda dikkat çekiyor. Sosyal güvenlik numarası, kredi kartı gibi pek çok bilginin değiştirilebileceğini ancak yüzün değiştirilemeyeceğini söyleyen uzmanlar, sosyal medya uygulamalarının bu konuya karşı hassas davranması gerektiğini belirtiyor.

Facebook’a yönelik davada yer alan avukatlardan Shawn Williams, “Bu biyometrik veriler öylesine hassas ki, bir kez taviz verildiği takdirde geri dönüşü olmaz. Bir sosyal güvenlik kartı veya kredi kartı numarası gibi değil, yüzünüzü değiştiremezsiniz.” diye konuştu. Diğer yandan Facebook ise yaptığı son açıklamasında “Biz her zaman yüz tanıma sistemimizi insanların istedikleri zaman açıp kapatabileceklerini bildiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya devi ayrıca konuyla ilgili uzman kişiler ve akademisyenler ile iş birliği içerisinde bulunduğunu ve yüz tanıma sisteminin kullanıcı isteğine bağlı olacağını belirtiyor. Görülen davayla ilgili Facebook itirazda bulunmuş ancak mahkeme tarafından bu talep reddedilmişti. Süreç henüz tamamlanmadı ancak Facebook’un milyar dolarları bulan para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum