Yatırım yapmaya başla!

Facebook 2015’ten Bu Yana Süren Yüz Tanıma Davasında Anlaşmaya Vardı

Facebook uzun zamandır devam eden yüz tanıma davası için 650 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
Facebook 2015’ten Bu Yana Süren Yüz Tanıma Davasında Anlaşmaya Vardı

Facebook 2004 yılından bu yana hızla büyümeye devam ediyor ve bugün itibarıyla dünyanın en büyük sosyal medya şirketi konumunda. Platform geçen zaman içerisinde Instagram ve WhatsApp’ı da bünyesine katarak çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Sosyal medya devi hızla büyümesine rağmen geçen zaman içerisinde çok sayıda dava ile karşı karşıya kaldı. Bu davaların en büyüğü ise 2016’daki ABD seçimleri sonrası yaşandı.

Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen olay nedeniyle şirket 5 milyar dolar ceza ödemek durumunda kaldı. Ancak Facebook’un başındaki davalar bununla sınırlı değil. 2015 yılında şirket aleyhine yüz tanıma teknolojisi nedeniyle dava açılmıştı. Aradan geçen 5 yıl içerisinde devam eden davada taraflar arasında anlaşma sağlandı. Şirket bu özellikten dolayı mağdur olan kullanıcılara toplamda 650 dolar ödeme yapacak.

Yüz Tanıma Davasında Anlaşma Sağlandı

Yüz Tanıma Davasında Anlaşma Sağlandı

Beş yıl önce Facebook’un kullanıcıların izni olmadan fotoğraflarını yüz tanıma sistemi ile etiketlediği ortaya çıkmıştı. ABD’nin Illinois eyaletinde açılan dava bu süre içerisinde devam etti. Geçtiğimiz aylarda Facebook dava açan kişilere 550 milyon dolar ödeme yapacağını açıklamıştı. Ancak aradan geçen zaman içerisinde net bir anlaşma sağlanamamıştı. Son olarak sosyal medya devi bu rakama 100 milyon dolar daha ekledi. Yani şirket toplamda 650 milyon dolar ödeme yapacak.

Bu durum İllinois eyaletinin gizlilik yasalarını ihlal ediyor. Fortune’da yer alan habere göre taraflar arasında anlaşmanın sağlandığı belirtiliyor. Facebook’un anlaşma sağlayamaması halinde davamın devamında ödeyeceği tazminatın 35 milyar doları bulacağı belirtiliyor. Bu da Facebook’un anlaşmadan son derece karlı çıktığını gösteriyor.

Yapılan anlaşma gereği Illinois eyaletinde yaşayan ve 2011 yılından sonra Facebook’a fotoğraf yükleyen kullanıcılara Facebook tarafından 400 dolarlık ödeme yapılacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir sözcü, “Topluluğumuzun ve hissedarlarımızın yararına hareket etmek adına anlaşma yapmaya odaklandık” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum