Yatırım yapmaya başla!

Facebook Yalan Haber Paylaşımı Yapan Orta Doğu Kaynaklı Hesapları Kaldırdı

Sosyal medya devi Facebook, asılsız haberlerin sıkça yayıldığı bir platform olmakta. Şirket uzun yıllardır bu durumla mücadele halinde. Son olarak sahte olduğu tespit edilen Orta Doğu kaynaklı yüzlerce hesabın silindiği duyuruldu.
Facebook Yalan Haber Paylaşımı Yapan Orta Doğu Kaynaklı Hesapları Kaldırdı

Bilindiği üzere kullanıcıların büyük bölümünün sosyal medya ile ilk tanıştığı platform Facebook oldu. Çıktığı günden bu yana sürekli büyüyen ve dünya genelindeki kullanıcı sayısı milyar ile ifade edilen şirket, çoğu zaman olumsuz haberlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan veri skandallar ve kullanıcı gizliliğinin ihlal edilmesi Facebook’un en çok gündeme geldiği olumsuz haberler arasında yer alıyor.

Buna rağmen şirket kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor ve dünyanın en büyük sosyal medya platformu unvanını koruyor. Platformun başını ağrıtan başlıca olaylardan birisi ise asılsız haberlerin hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmesi.

Sosyal medya devi uzun zamandır bu durumla mücadele halinde ve görünen o ki tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemez. Şirket yaptığı son açıklamasında Orta Doğu kaynaklı sahte hesapların silindiğini duyurdu.

Facebook Manipülasyon İstemiyor

Facebook Manipülasyon İstemiyor

Son yıllarda gerek terör olayları gerekse sahte haberlerin platformunda yayılmasını önlemek için elinden geleni yapan şirket, yüzlerce hesabı daha kapattığını duyurdu. Kapatılan hesapların Orta Doğu kaynaklı olduğu belirtilirken, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki sahte profiller hedef alındığı söylendi.

Şirketin siber güvenlik departmanından paylaşılan blog yazısında “Bu tarz aktiviteleri tespit etmek ve durdurmak için sürekli olarak çalışıyoruz çünkü servisimizin insanları manipüle etmek için kullanılmasını istemiyoruz. Bu tarz sayfaları, grupları ve hesapları paylaşımlarının içerikleri yüzünden değil davranışları yüzünden kapatıyoruz.

Bu olayların her birinde, bu aktivitelerin arkasındaki insanlar, birbirleriyle koordineli ve okları kendilerinden uzaklaştırmak için sahte hesaplar kullanıyorlar. Harekete geçmemizin sebebi bu.” ifadelerine yer verildi. Şirket yapmış olduğu uzaklaştırma işleminde 476 hesap 246 sayfa 10 grup ve 48 Instagram hesabını kaldırdı.

Terör Grupları Destekleniyordu

Terör Grupları Destekleniyordu

Facebook’da tespit edilen Orta Doğu kaynaklı hesapların, bölgedeki önemli kişiliklerin kılığına girerek propaganda yaptığı belirtiliyor. Özellikle BAE’den bu yöntemle yapılan sahte paylaşımlarda terör örgütlerinin övülmesi gibi faaliyetler söz konusu. Tespit ettiği hesapları kaldıran sosyal medya devi o ülkelerin resmi güvenlik güçleriyle de bilgi paylaşımında bulundu.

Kaldırılan sayfaların toplamda 13 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı belirtilirken, Instagram’da ise 65 bin takipçinin olduğu tespit edildi. Bu sayı sadece BAE ve Mısır kaynaklı olay sayfaları kapsıyor. Diğer tarafta Suudi Arabistan’da ise 1.4 milyon kullanıcı ve 145 bin Instagram takipçisi olduğu görülüyor.

Sahte hesapların propagandalarını yapmaları için Facebook’ta 167 bin dolar değerinde reklam yaptığı belirtiliyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz hafta Tayland, Rusya, Ukrayna ve Honduras’ta da benzer sebeplerde çok sayfa sayfa grup ve kullanıcı hesabının kaldırıldığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum